DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmek için 10 bilimsel yol

Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmek için 10 bilimsel yol
A+
A-

Her anne babanın temel hedeflerinden biri sağlıklı, mutlu, umutlu, başarılı, kendine güvenen, sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmektir. Annelerin ve babaların çocuk yetiştirilmesinde yapacakları tutum ve davranışlarında bazı önemli noktalarda dikkatli olması gerekiyor. Bilimsel olarak size yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmek için 10 bilimsel yol nelerdir? Mutlu çocuk yetiştirmek için neler yapmalı? Sevgi dolu ve uyumlu çocuk yetiştirmek için hangi adımları yapmalı? Çocuk eğitimi hangi yollarla yapılmalı? gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.


Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmek için 10 bilimsel yol

Mutlu bir ailenin temelindeki çocuklar, bebeklikten sonraki zamandan başlayarak, onunla sağlıklı ve kalıcı bir iletişimin kurulması yetiştirme konusunda püf noktalarından biridir. Anne ve babaların çocuğun ilk öğretmeleri olarak tutum ve davranışlarında bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Son yüzyılın anne ve babaları özellikle çocukların temel ihtiyaçlarını giderdiğinde her şeyin düzgün gittiği yanılgısına kapılabilir. Çocukların kendini geliştirebileceği oyun dünyasına pek girmek istemez, kendi haline bırakılır. Fakat onun frekansına girip, kaliteli zaman geçirmek, kimi zaman ona vereceğiniz bir yemekten daha önemli olabilir.

Özellikle Tablet, TV, bilgisayar konusunda biraz gaddar olmakta yarar var. Çünkü yaratıcılık ve düşünme yetileri bu cihazlarla bloke edilebilir.

Mutlu, uyumlu çocuklar yetiştirmenin birçok yolu var, ancak bilim, bu yolda işinizi kolaylaştırmak için sizlere birkaç yol öneriyor.

Çocuk yetiştirmeyi eğlenceli hale getirmekten, çocuklarınızı yuvadan uçmaya hazır hale getirmeye kadar 10 yararlı tüyoyu sizlerle paylaşacağız.


1. Çocuklarınızla şakalaşın

Ekonomik ve Sosyal Araştırma Konseyi’nin 2011 Sosyal Bilimler Festivali’ne göre çocuklarınızla şakalaşmak, onlara sosyal başarı sağlamada yardımcı olur.

Anne ve babalar şaka veya taklit yaptıklarında bu çocuklarına daha yaratıcı düşünmeye, arkadaş edinmeye ve stresle başa çıkmaya yardımcı olacak beceriler katar.

Yani dilediğiniz gibi maskaralık yapabilirsiniz; çocuğunuz bunun için size gelecekte teşekkür edecektir.


2. Olumlu olun

Bu madde gayet açık: Çocuklarına olumsuz duygularla yaklaşan veya onlara sert davranan anne ve babaların çocuklarının saldırgan olması hiç şaşırtıcı değil.

5 yaşında agresif davranışlar sergileyen çocuklar hayatlarının devamında da bu davranışlara devam eder, hatta gelecekteki eşlerine karşı da aynı şiddeti sergileyebilirler.

Yani kendinizi sinirli ebeveyn sinirli bebek daha da sinirli ebeveyn gibi bir döngüde bulursanız, uzun vadede daha az sorun yaşamak için, bu döngüyü kesinlikle kırmaya çalışın.


3. Çocuğun kendi kendilerini sevmesinin yolunu açın

Ebeveynler çocuklarında suçluluk duygusu yaratmaktan kaçınmalı. Araştırmalara göre insanın kendisine
karşı duyduğu öz şefkat, insanların zorluklar karşısında dayanıklı olmasını sağlayan önemli hayat becerisidir.

Öz şefkat; düşünceli olmayı, duyguları ve düşünceleri kontrol etme yeteneğini, insanlığı, başkalarının acılarına empati duymayı, kendine karşı nazik olmayı, kendi acılarının farkına varmayı ve kendini sorunu çözmeye adamayı gerektirir.

Öz şefkat anne ve babalara, çocuklarını yetiştirirken karşılaştıkları sorunları çözmede de yardımcı olur. Aynı zamanda çocuklarına da iyi bir örnek sergilemiş olurlar.


4. Onları rahat bırakın

Araştırmalara göre çocuklarınız yuvadan uçma yaşlarına geldiklerinde onlara engel olmamak en iyisi. Örneğin “helikopter” ebeveynlerinin sürekli kontrolü altındaki üniversite öğrencileri, ebeveynleri rahat olan diğer öğrencilere göre daha gergin ve utangaç olmanın yanı sıra yeni deneyimlere de daha kapalı oluyorlar.

Elbette bu, çocuklarınız 18 yaşına geldiklerinde onları kapının önüne koymanız gerektiği anlamına gelmiyor, ancak kendinizi çocuğunuzun üniversitedeki hocasını arayıp notları hakkında konuşurken bulduysanız, biraz geri çekilmenizin
zamanı gelmiş demektir.


5. Evliliğinizi besleyin

Hayat arkadaşı olan bir ebeveynseniz, bebeğiniz doğunca eşinizle olan ilişkinizin bozulmasına izin vermeyin. İstikrarsız bir evliliği olan veya boşanmayı düşünen ebeveynler, çocuklarının 2-4 yaş arası dönemlerde uyku problemi yaşamasına neden olabilir.

Araştırmaya göre bir bebek 9 aylıkken evlilikte yaşanan sorunlar, bebek 18 aylık olduğunda uyku sorunlarına yol açar.

Sorunları olan ebeveynlerin stresli aileler olduğunu, stresin de uyku problemlerine neden olduğunu söyleyebiliriz.


6. Kendi akıl sağlığınızı da ihmal etmeyin

Depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız hem kendiniz hem de çocuğunuz için yardım alın. Araştırmalara göre ebeveynlikte sorunlar yaşayan anneler, sağlıklı annelerle kıyaslandığında ağlayan çocuklarına tepki olarak susabiliyorlar.

Hatalı ebeveyn davranışları sergileyen depresif anneler tarafından yetiştirilen çocuklar, okul öncesi yıllarda strese daha açık oluyor. Her ne kadar bulgular olumsuz da olsa araştırmacılar umutlu, zira anne veya babanın akıl sağlığında sorunlar da olsa olumlu ebeveynlik yine de öğrenilebilir.


7. Anneler, oğullarınıza iyi davranın

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre anneleriyle yakın ilişkileri olan çocuklar daha az yaramazlık yapıyor.

Erkek çocuklarının anneleriyle yakın bir ilişki kurması, davranış sorunlarını önlemekte kız çocuklarına oranla daha önemli olduğu gözlemlendi.

Araştırma, çocuklarla ebeveynler arasında “güvenli bağlanma” olması gerektiğini vurguluyor. Bu, çocukların dünyaya açılmadan önce anne veya babalarını rahatlatıcı bir “güvenli yer” olarak görmelerini sağlıyor.

Başka bir araştırmaya göre ise ergenlik çağlarının başında (14 yaşında) anneleri ile aralarında güçlü bir bağ olan çocukların gelecekte daha kaliteli romantik ilişkileri oluyor.

New Jersey’deki Montclair Devlet Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Constance Gager’a göre, çocukken ebeveynlerimizle olan ilişkilerimiz, başarılı ilişki kurma yeteneğimizi geliştirmemize yardımcı oluyor çünkü ebeveynlerimizi örnek alıyoruz.

Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmek için 10 bilimsel yol | Çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın

Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmek için 10 bilimsel yol | Çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın


8. Biraz küstahlığı gözünüzde büyütmeyin

Çocukların anne veya babalarına cevap vermeleri rahatsız edici olabilir ancak tartışmacı olmaları, dış dünyada da arkadaş baskısına karşı gelebilecek güce sahip oldukları anlamına gelir.

Yani evde kendini koruyan bir çocuk, arkadaş ortamında da aynı şekilde kendini koruyabilecektir.

Ancak merak etmeyin: araştırmalar elbette çocuklarla ebeveynleri arasında muhalif bir ilişki olması gerektiğini söylemiyor.

Aksine gençlerle anneleri arasında sağlam bir ilişki olması, çocukların arkadaş baskısına daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

Araştırmacılara göre çocuklar, kendilerini savunmayı öğrenecekleri bir ortama ihtiyaç duydukları kadar ebeveynlerinin desteğine de ihtiyaç duyuyorlar.


9. Mükemmel olmaya çalışmayın

Kimse mükemmel değildir, bu nedenle bir ebeveyn olarak standartlarınızı yüksek tutup kendinizi paralamayın.

Kişilik ve Bireysel Farklılıklar bülteninde yayınlanan bir araştırmaya göre toplumun kendilerinden mükemmel birer ebeveyn olmalarını bekleyen yeni anne veya babalar ebeveynlik konusunda daha stresli ve kendilerine güvensiz oluyorlar.

Üzerinizdeki baskıyı atarsanız çok daha başarılı olacağınızı göreceksiniz.


10. Çocuklarınızı tanıyın

Herkes çocuk yetiştirmenin en iyi yolunu bildiğini sanır ancak ebeveyn olmak, her çocuğa aynı muamelenin yapılamayacağını bilmeyi gerektirir.

Çocuk yetiştirme tarzlarını çocuklarının karakterine göre ayarlayan ebeveynlerin çocuklarında, daha katı anne ve babaların çocuklarına oranla daha az endişe ve depresyon gözlemlendi.

Özellikle duygularını düzenlemekte zorluk yaşayan çocuklar anne ve babalarının desteğine daha çok ihtiyaç duyuyor.

Elbette aşırı ilgi de uyumlu çocuklar için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Washington Üniversitesi’nde çalışan araştırmacı Liliana Lengua’ya göre asıl yapılması gereken, çocuğun verdiği işaretleri yakalayıp ona göre bir adım atmak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.