19.11.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Sezaryen yapan anne normal doğum yapabilir mi?

Sezaryen yapan anne normal doğum yapabilir mi?

Sezaryen yapan anne normal doğum yapabilir mi?

Sezaryan doğum yapan Anne, bir sonraki doğumunu normal yapabilir mi? sorusu tüm Annelerin araştırdığı önemli bir konu. Değerli annelerimiz için bu konuyu araştırmaya aldık.

Sezaryan, anne ve bebeğe göre değişebilen özel durumlarda göbek altından cerrahi operasyonla doğum anlamına gelmektedir.Ortalama 38 hafta sonunda isteğe bağlı olarak son yıllarda ülkemizde çoğalmaya başlamıştır.Anne adaylarının doğum esnasında çok korkması ve çocuğun oksijensiz kalma düşük olma ihtimaline karşılık yapılan bir müdaheledir.Kimi anne adayları ise rahim ve mesane sarkmasını önlemek için bu yoluda seçmektedir.

Ülkemizde sıkça yapılan Sezaryen çeşidi “elektif  sezeryan“‘dır.

Kadınlar dünyasında, her doğum yapanın sorduğu “Sezaryen yapan anne normal doğum yapabilir mi?” sorusunu Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Günyeli cevapladı.

Doç. Dr. İlker Günyeli, Türkiye’de yapılan ilk Sezaryenlerin rahmin en tepesinden aşağıya doğru orta hattan bir kesi yapılmasından dolayı, bundan sonraki doğumların normal olması mümkün olmadığı için halk arasında bunun böyle kaldığını belirtti.

Doç. Dr. İlker Günyeli, zamanın değiştiği ve artık yapılan operasyon rahim üstünden yatay bir kesi “transfer kesi” kullanıldığını ve bundan sonra ki doğumlarda normal olmasında bir sakınca olmadığını açıkladı. Halkın bilinçsizliği bazı doktorlarında iş güzarlığı bu anlayışı hala silemedi.

 

Sezaryen yapan anne normal doğum yapabilir mi? evet.çünkü kesiler artık daha alt kısımdan yatay olarak yapılıyor.

Sezaryen yapan anne normal doğum yapabilir mi?|  evet.çünkü kesiler artık daha alt kısımdan yatay olarak yapılıyor.


Sezaryen ile çocuk erken mi doğuyor?

Sezaryen ile doğum yapan bir anne ikinci doğumunu normal yapabilmeme risk oranı neredeyse binde üç olduğunu vurgulayan Doç. Dr. İlker Günyeli , bu konu hakkında anne adaylarının daha duyarlı olmasını istiyor.

Bazı ülkeler Sezaryen ile doğum yapmadan uzaklaştırmak için sigorta şirketlerince masraflar karşılanmıyor.ABD, Hollanda ve Fransa ülkelerinde ilk doğumunu Sezaryen ile doğum yapsa bile ikinci doğumu normal doğum olarak yaptırabiliyor.

Sezaryen ile doğum yapan bir çocuk 39.haftada işlem görüyor. Fakat normal doğumda 1 ay kadar daha beklenebiliyor. Uzmanlara göre çocuk gelişimi anne karnında sonlanması gerçek sancıların olduğu bir döneme kadar devam etmeli.

Türkiye’de normal doğum için Doktorlarında artık bilinçli davranması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. İlker Günyeli, herkez tarafından yanlış bilinen bu algının düzelmesi için anne baba’ya da iş düştüğünü açıkladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ