17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Microsoft İlk Trilyoner Şirket Olacak!

Microsoft İlk Trilyoner Şirket Olacak!

Microsoft İlk Trilyoner Şirket Olacak!

Microsoft, rakipleri olan Google ve Apple gibi teknoloji devlerinin önüne geçerek trilyon dolar değerinde bir şirket olabilir.

Şu anda Microsoft firmasının trilyon dolar değerine ulaşacak ilk şirket olması beklenmektedir. Tabi ki şu anda bu bir iddaadan ibaret. Ancak Microsoft‘un bunun için yapması gerekenler bulunmaktadır.

Bundan yaklaşık 1.5 sene kadar önce Şubat 2015 yılında Apple, 710 milyon dolarlık bir değere ulaşmıştı. Böylece tarihte 700 milyon dolar üzerine çıkan ilk şirket olmuştur. Apple şirketinin şu andaki değeri 617 milyar dolar olarak bilinmektedir.

Apple şirketinden sonra gelen isim ise Alphabet(Google), tam olarak 548 milyar dolar seviyesindedir. Microsoft şu anda 499 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Microsoft şirketini ise Amazon firması 359 milyar dolar ile takip ediyor. 333 milyar dolar ile ise Facebook sırada yer alıyor.

Borsada işlem gören en büyük 5 adet şirketi şöyle sıralamak mümkün olacaktır. Bunlar; Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook şirketleridir. Microsoft 3. sırada yer alırken nasıl Apple ve Alphabet şirketlerini geçerek trilyon dolarlık şirket olacak peki? Equities.com analistlerinden olan Michael Markowski bu durumu şöyle özetliyor. Microsoft büyük bir yazılım şirketidir. Daha ölçeklenebilir yapıdadır. Dolayısıyla Apple gibi bir donanım şirketine oranla daha çok insana ulaşabilir konumdadır. Bu nedenle de trilyon dolar barajını aşmaya yakındır.

Microsoft‘un değerlenmesini arttıran etkenlerden birisinin de Linkedin firmasının 26 milyar dolara satın alınmasıdır. Bu hareket şirketin sosyal medya gelirlerinin de artmasına yardımcı olmuştur. Bu sebepten daha yüksek değer görmektedir. Microsoft, Linkedin şirketini aldıktan sonra her bir kullanıcısı için 60 dolar ödemişti. Facebook buna nazaran sosyal medya kullanıcılarının her biri için 218 dolar ödemiştir.

Son olarak Microsoft‘un trilyon dolar seviyesine ulaşması için yapması gereken hisse fiyatını iki katına çıkarmak olacaktır. Bunun için Linkedin kullanıcılarını 433 milyondan 700 milyon kullanıcıya yükseltmesi gerekecek. Üstelik 2020 yılına kadar. Analiste göre de Microsoft‘un 1 trilyon dolar seviyesine ulaşabilmek adına tek rakibi Alphabet olacaktır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ