25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hızlı İnternet İçin 500 Milyon Euro Yatırım!

Hızlı İnternet İçin 500 Milyon Euro Yatırım!

Hızlı İnternet İçin 500 Milyon Euro Yatırım!

Bilindiği üzere hızlı internet projesi için Avrupa Birliği’nin 500 milyar euro yatırıma ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı. Projenin adı Gigabit Society olacak.

Yüksek Hızlı İnternet İçin Büyük Yatırım

Türkiye’nin durumdan faydalanma ihtimali yüksek. Avrupa Birliği’nin tasarlayıcısı durumunda olan Avrupa Komisyonu yüksek hızlı internet projesini daha önceden duyurmuştu.

Ekonomik Durumlar Projeyi Zora Sokuyor!

Gigabit Society projesi kapsamında en geç 2025 yılına kadar Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede evlerde en az 100 Mbps, kamu kuruluşlarında minimum 1 Gbps internet hızı vermeyi planlıyor. Bu projeyi hayata geçirebilmek için çok ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyuluyor. Yatırım için planlanan yatırımı ortaya çıkarması için anlaşılan şirket (Analysys Mason) hazırladığı raporları Avrupa Komisyonu’na sunmuş. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerdeki tüm hanelerin yüksek hızlı internet bağlanabilmesi için gerekli bütçe yaklaşık 500 milyon euro olacak.

Ancak altyapı konusunda uzman olanlar, kendilerinden emin bir şekilde bu tutarın yetmeyeceğini söylüyorlar. Gigabit Society projesini asıl zora sokan ise tabi ki ekonomik taraf.

Hal böyle iken Avrupa Birliği’ne üye olan 28 ülkeden bazısı kendi payına düşen tutarı rahatlıkla ödeyebilecek güçte. Ama zorluk yaşayacak bir çok ülke de var. Hala komisyonda görüşülecek olan proje ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ