18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Mentollü sigaralar normal sigaralara göre daha zararlı!

Mentollü sigaralar normal sigaralara göre daha zararlı!

Mentollü sigaralar normal sigaralara göre daha zararlı

Mentollü sigaraların normal sigaralara göre daha zararlı olduğunu  açıklayan Amerikan  Gıda ve İlaç Dairesi FDA( Food and Drug Administration) , kısıtlama getirip getirmeyeceği hakkında ortak görüşe varılmasını beklediğini açıkladı.

FDA aynı zamanda hem daha fazla zararlı hemde bırakılmasını engelleyen bir durumua soktuğunu belirtti.Amerikan tütün endüstrisi çok gelişmiş ve mentollü sadece  bazı alanından biri. Mentollü sigaralarda daha kolay içimi olması ve içine çekilen dumanın boğazı yakmaması içilmesinden bir kaç örnekten biri. Özellikle yeni sigaraya başlayanlar mentollü sigaralarla ilk deneyimlerini yapıyorlar.

Tütün  sektörü ise bu konuya katılmadığını ve mentollü sigaraların diğer sigaralara göre farklı düzenleme olmasını istemiyor. Kim ister ki ? Amerkan Zenci tiryaki nüfusun neredeyse 3/4’ü mentollü sigara kullanıyor, beyazların tiryakilerinin 1/4’ü kadarı mentollü sigara kullanıyor.

Mentollü Sigara nasıl yapılır?

Mentol, genelde naneden elde edilen bir maddedir. Sadece tütün değil, gıda ve kişisel temizlik ürünlerinde de kullanılmakta fakat en çok tutulanıda sigarayla birleşik olandır. Mentol maddesi sigaralara direkt tütünde yada tütün kağıdında yada kırılmalı kapsül olarak filtrenin içinde de görülebilir. Firmalar mentol oranını ise binde 4.5 oranı kadar belirlenmiştir.

Mentollü Sigarayı içtiğinizde tütünle beraber yanar. Fakat mentolun kimyasal yanması sonucu çıkan  benzoapyrene ve benzen gibi maddeler kansorejen maddesi olduğu bilinmektedir. Sırf ağızda güzel tat veriyor diye böyle bir sigara tercihi yapmak endişe verici. Mentollü sigara içerken içerdeki mentol akciğerleri uyandırır ve bronşların hepsi açılır.Akciğeri kandırıp arkadan karbondioksiti vermeniz çok absürd değil mi? Kötünün kötüsü diyelim sigara kötü ama mentollü sigara daha da kötü.

Mentollü sigara bağımlılığı ile sigara bırakmak pek mümkün hale gelmiyor. Bu yüzden akciğerleriniz için mentollü sigaraya hayır!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ