DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri

Konya Herakles Lahdi (Herakles Sarcophagus), 1958 yılının Temmuz ayı içerisinde, Konya, Beyşehir yolunun 60. kilometresinde ve Yunuslar Köyü civarında topraktan 1 metre derinlikte bulundu. Konya Arkeoloji Müzesi Klasik Eserler Şubesine nakledilen mermer lahit (Sarcophage), arkeoloji bilim dalında çok ilgi uyandırdı ki, bulunan lahit, şimdiye kadar bilinen Sidarmara tipindeki lahitlerin en muhteşemi ve sanatlısı idi.

Roma döneminde, Milattan sonra 220 ile 260 yıllarında yapıldığı sanılmaktadır. Dört cephesinde Herakles’in 12 işine ait rölyefler vardır. Konumuza geçmeden eğer Lahit hakkında daha çok bilgi almak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Bilgi DeposuLahit nedir? Lahit Mezar Nedir? Lahitlerin yapılışı ve Lahit türleri nelerdir?

Konya Herakles Lahdi Konu Başlıkları ;

  • Konya Herakles Lahdi Tarihçesi ve Özellikleri
  • Konya Herakles Lahdi Fotoğrafları ve Videoları
  • Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl Gidilir? İletişim ve Ziyaretçi Bilgileri

Konya Herakles Lahdi Tarihçesi ve Özellikleri

Konya Herakles Lahdi, Klasik devir şehirlerinden Tiberiopolis şehri yerinde bulunmuştur. Bu şehri, Henri Kiepert’in (Asie Mineure) adlı, Anadoludaki Klasik devir şehirlerinin yerlerini tesbit eden haritadan kolayca bulmak mümkün olduğu gibi, Pauly Wissowa’nın (Real Encyclopaedie der classischen Altertumswissenschaft)ta neşrettiği Lykonia Şehirleri adlı etüdünden de tanı*ıak kolaydır. Buna göre, Tiberiopolis, Roma imparatoru Tiberius’tan sonra tanınmış ve ilk üç asır için [Tiberiopol(e) iton] yazılı paralar sürülmüştü. Yarı muhtar şehrin paralarında,Tiberius’tan itibaren, imparatorların ve ileri gelen memurların adlarını okumak mümkün olmakta ve üzerlerinde, Zeus, Apollon, Artemis, Asklepios, Hygieia, Tyche, Sarapis v.s. gibi mitolojik tanrıların da tasvirleri bulunmaktadır.

Tiberiopolis’e hıristiyanlık çok önceden ayak basmış ve bazı tanınmış piskoposlar (Eustatios, Marcianus v.s.) bu şehirde oturmuşlardır. Tahminen Milattan Sonra 9. ve 10. asırlarda dağılan şehirin harabelerinden bazı mimarî parçalar ve kitabeler, son yıllarda Konya müzelerine kaldırılmıştır. Bugün Konya Müzesinde bululunan lâhit, bu şehir harabeleri, belki de mabedi veya mezarlığı yerinde bulunmuştur.

Konya Herakles Lahdi, 250 cm boyunda 130 cm eninde ve 170 cm yüksekliğindedir. Kapağı ile birlikte 8 ton ağırlığında olan lâhidin, hıristiyanlık devrinde, açıldığı ve kapağı üzerinde bulunan, ölüye ait iki figürün o zaman parçalandığı tahmin edilmektedir.

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri | Konya Herakles Lahdi

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri | Konya Herakles Lahdi

Konya Herakles Lahdinin dört cephesindeki yüksek reliefler tamamen sağlamdır.

Konya Herakles Lahdinin, Sidamara tipinde işlenmiş olduğu görülüyor. Sidamara, bugün Konya Ereğlisine bağlı Anbar Köyü civarında bulunan bir Roma şehri olup, daha evvel burada meydana çıkan bazı lâhitler, müzelere nakledilmiştir. Bu tip lahitlerin kapağı, yatak şeklindedir. Bu şekildeki kapaklar, Anadolu Lahitlerinde, milattan Sonra 2. yüzyıldan 3. yüzyılın yarısına kadar yapılmıştır.

Okumadan Geçme: Sidamara Lahdi Tarihçesi ve Özellikleri nelerdir? Nerede? Nasıl gidilir?

Tiberiopolis lahdinin cephelerindeki yüksek kabartmalar, Herakles’in meşhur 12 işine ait mitolojik tasvirleri ihtiva etmektedir. Kuvvet ve kudret timsali Herakles sırasiyle, Nemea arslanını öldürmüş ve postunu sırtında taşımıştır. Mitolojik dokuz başlı yılan Hydra’nın öldürülme anı, Rüzgar gibi koşan Keryneia geyiği ve Erymanthos dağında yakalan yaban domuzu, Kuşların tüylerini ok gibi fırlatması, Giritteki yabani boğanın yakalanması ve Trakya Kralı Diomedos’a ait yaban atların yularlanması, Amazonlar kraliçesi Hippolyte’e ait kemer, Geryenes adındaki yarı ejder boğanın yakalanması, Yer altından çıkan Cerberus adlı köpek ve uzak batıdaki Hesperid’lere ait elmaların çalınması ile ilgili zor işçilikle, bu işler tasvirlenmiştir.

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri | Konya Herakles Lahdi

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri | Konya Herakles Lahdi

Lahdin baş tarafında, ölü ve ailesi tasvir edilmektedir. Yatak şeklindeki kapak üzerine ölü ve eşi, uzanmış olarak canlandırılmış, etrafına Eros heykelcikleri iliştirilmiştir.

Lahde tarih verecek olursak, bunun milattan sonra 220 ile 260 yılları arasında yani 3. yüzyılın birinci yarısına ait olduğu neticesine varabiliriz. Lahdin içerisinden biri kadın diğeri erkeğe ait olmak üzere iki insan iskeleti de bulunmuştur. Lahdin Romalı bir büyüğe ait olduğu olasılığı çok yüksektir.

Bakmadan Geçme: Türkiye’nin en eski lahdi Polyksena Lahdi Nerede? Tarihçesi ve Özellikleri

Arkeolog Dr. Yusuf Boysal tarafından derin ve mukayeseli bir incelemeye tabi tutulan lâhit sahibi üzerinde şimdiden kesin hükme varmak mümkün değildir. Şu var ki lahit, devrinin yüksek bir sanat karakterini ihtiva etmekte ve çağdaşları arasında başta gelmektedir. Konya Müzesi, yeni bulduğu bu eseri ile ne kadar övünse azdır.

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri | Konya Herakles Lahdinin yan yüz tasviri

Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? Tarihçesi ve Özellikleri | Konya Herakles Lahdinin yan yüz tasviri


Konya Herakles Lahdinin Fotoğrafları ve Videoları


Konya Herakles Lahdi Nerede? Nasıl gidilir? İletişim ve Ziyaretçi Bilgileri

  • Adres: Sahibiata Mahallesi, Meram, Konya
  • Tel : (0332) 351 89 58
  • Faks : (0332) 353 23 43

Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.