18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Karadeniz’de 40’a yakın batık gemi bulundu!

Karadeniz’de 40’a yakın batık gemi bulundu!

Karadeniz’de 40’a yakın batık gemi bulundu!

Karadeniz kıyısında yaşayan milletlerin jeofiziksel olarak araştırma yapmak için planlanan Karadeniz Denizcilik Arkeolojisi Projesi (Black Sea MAP) için çalışan su altı araştırma ekibi yanlışlıkla batık Osmanlı ve Bizans’a ait 40 yakın gemi buldu.

Southampton Üniversitesi Denizcilik Arkeolojisi Merkezi’nin liderliğinde yapılan bu araştırma herkez tarafından şaşkınlık yarattı. öncülük ettiği uluslararası bir ekibi kapsıyor.

Karadeniz'de 40'a yakın batık gemi bulundu! Osmanlı Gemileri

Karadeniz’de 40’a yakın batık gemi bulundu! Osmanlı Gemileri

Aslında tarih uzmanları Karadeniz’in batık gemilerle dolu olduğunu zaten düşünüyordu. Fakat elin yabancısı başka bir konuyu araştırırken batık gemileri fotoğrafladı. 1800 metre derinliğe inen son teknolojilerle donatılmış su altı keşif gemisi , zemine kadar inip katmanları inceleyecekti. Bulunan gemileri çekmek için 2 farklı uzaktan kumandalı araç daha var. Bunlardan bir tanesi HD ve 3D fotoğraflar çekiyor. Diğeri ise video,ışık ve lazer tarayıcıları işlerini hallediyor. Bunlardan bir tanesi yüksek çözünürlükte üç boyutlu fotoğraflar çekebiliyor.

Karadeniz'de 40'a yakın batık gemi bulundu! Bizans Gemileri

Karadeniz’de 40’a yakın batık gemi bulundu! Bizans Gemileri

Karadenizin dibindeki batıkların durumu ise gayet iyi. Oksijenin çok az olduğu diplerde günümüze kadar sağlam gelebilmiş.Osmanlı ticaret gemilerindeki süslemeler bile halen duruyor. Ekip çok iyi fotoğraf ve video çekimleri yaptı. Böylesine teknolojik araştırma gemilerine tesadüfen bulması, bizim tarafımızdan çok iyi. Çünkü istesek belki böyle güzel bir çalışmayı yapamazdık.

Karadeniz'de 40'a yakın batık gemi bulundu! Osmanlı Gemilerindeki süslemeler

Karadeniz’de 40’a yakın batık gemi bulundu! Osmanlı Gemilerindeki süslemeler

Uzmanlar inceledikleri Osmanlı ve Bizans batık gemilerin hepsinin ticari gemi olduğunu, Karadeniz’in meşhur fırtınalarına kapılıp batmış olabileceği görüşündeler.

New Scientist | Daily Mail

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ