19.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İskoçya’da Kadın Polislerin başörtüsü takması artık serbest!

İskoçya’da Kadın Polislerin başörtüsü takması artık serbest!

İskoçya’da Kadın Polislerin başörtüsü takması artık serbest!

Türkiye’de 2013 yılında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikteki değişiklik ile kamudaki kadın memur ve işçilerin başörtü yasağı kalkmıştı. 2016 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığının yeni değişikliği ile polis, hakim, savcı ve  Askeri  bayan personelinde de bu yasak kaldırılmıştı.

Türkiye’nin bu kararı 16 yıl öncesi İngiltere’de 2001 senesinde Londra Polisi, etnik kökenleri Müslüman olan kadınları bu mesleğe alıştırmak için Polis Resmi Üniformanın istenildiğinde bir parçası olduğunu kabul etmişti.

İskoçya’da Kadın Polislerin başörtüsü takması artık serbest! | Başörtülü Polisler

Yıllar sonra aynı sebeplerden bir İngiltere gibi Birleşik Krallığın bir parçası olan İskoçya’da başörtüsünü kabul etti.

Yasağı kaldıran ülke  İskoçya’da daha önce bayan polis memurları amirlerinin izni ile başörtüsü takarken, şimdi resmi olarak Başörtüsü Polis Üniformasının artık kep gibi bir parçası kabul edildi.

Açıklamayı yapan resmi merci İskoçya Emniyet Müdürü Phil Gormley, toplumda eşitliği sağlamak amacıyla yapıldığını, kararın emniyet personelleri tarafından saygıyla karşılandığını, toplumun bir çok kesiminden destek aldığını belirtti.

Ayrıca Polis müdürlüğü 2016 yılında İskoçya Polis Okuluna 4809 başvuru yapılmış, bunun 126’sını farklı milletlerden seçildiğini belirtti.

İskoçya’da Kadın Polislerin başörtüsü takması artık serbest! | Görevdeki başörtülü polisler


Avrupa Adalet Divanı Başörtüsüne yasak getirmişti!

Mart 2017’de ise Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği ülkelerinde işverenlerin çalışanlarına “görülebilir bir şekilde herhangi bir siyasi, felsefi ya da dini simge taşımalarında” yasak koyabileceğini hükmetmişti. Bu kararın içinde Başörtüsü de girmiş oluyordu.

Bu kararın çıkma sebebi ise Belçika ve Fransa’da başörtüsü taktığı gerekçesi ile, iş veren tarafından çıkarılması istenmiş, reddeden kişiler ise işten atıldıkları için dava açmalarından kaynaklanıyor.

İlk defa böyle bir karar çıkması başörtüsü takan bir çok kişininde işinden atılmasının başlangıcı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ