18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hindistan’da tuvalet kullananlara ödül olarak para veriliyor!

Hindistan’da tuvalet kullananlara ödül olarak para veriliyor!

Hindistan’da tuvalet kullananlara ödül olarak para veriliyor!

Her insanın normal ihtiyacı olan tuvalet, dünyada 1 milyardan fazla kişinin tuvalet kullanmayıp, dış mekanları kullandığını biliyor muydunuz?

Bu kullanan kişilerin toplu olduğu neredeyse 600 milyona yakın kişi Hindistan’dan. Bunu gelenek olarak gören bazı Hintliler, WC yakında olsa bile kullanmıyor. En yakın çalılık yada duvar dibine gidiyor. Çocuk Hastalıklarının en çok olduğu bölgede Hindistan.

İnsan dışkısından sulara ve yiyeceklere bulaşan ölümcül hastalıklar var. Sindirilen bakteri ve kurtçuklar salgınları yayıp hastalık ve yetersiz beslenmeye yol açıyor. Dışarıya yapılan dışkıların üzerinden beslenen sinekler, insanların besinlerine konarak bakterilerin yayılmasına olanak sağlıyor. Dünya genelinde yüzbinden fazla çocuğun ölüm nedenlerinden biri.

Hindistan'da tuvalet kullananlara ödül olarak para veriliyor! | Bir çok hintli halen dışarıda tuvaletini yapıyor

Hindistan’da tuvalet kullananlara ödül olarak para veriliyor! | Bir çok hintli halen dışarıda tuvaletini yapıyor

Ülkede yaşayan çocuklarında bu alışkanlığa sahip olmaması için, devlet tarafından para ödenerek bu alışkanlığı öğretmeyi planlıyor. İlginç olan ise Hindistan’da 200.000 çocuk ishalden ölmekte. Belki de bu uygulama ile en azından ölüm oranlarının düşürülmesi planlanıyor.

Gözlemciler, Ahmedabad’ın Çandoliya adlı mahalleye gittiklerinde, tuvaletlerini dışarıya yapanların çoğu demir yolları üzerine yapmayı tercih ediyor. Gucarat Sağlık Örgütü ise yapılan umumi wc’leri bile kullanmadıklarını söylüyor. Hatta ücret bile alınmıyor. Küçük yaşta çocukları korkutarak canavarların kaçıracaklarını söylüyorlar. Küçük yaşlardaki bu korku ilerki yaşlarda da devam ediyor.

Mahalledeki çocukların her tuvaletini yapması karşılığında 1 rubi kazanıyor. Bunu bir karta yazdırıyor ve ay sonunda gidip parasını alıyor. Belediye görevlileri bunu yetişkin bireylerde de başlayacağını duyurdu.

Ülke olarak seferberlik başladı!

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, herkesin tuvaletlerinin artık kapalı ortamda yapılmasını istiyor ve birçok kampanyalar düzenleniyor.Bu konu hakkında geniş bütçeler ayrılıyor. Pek işe yaramadığı da söz konusu.

Yeni tuvaletler yerine bilincin değişmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini düşünenler çok var. Ama görülen o ki bu para ödüllemesi iyi bir başlangıç olabilir…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ