21.05.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hamileyken hamile kalınır mı?

Hamileyken hamile kalınır mı?

Hamileyken hamile kalınır mı?

Tıpta ilerleyen teknoloji ile kısır olan anne yada baba, tedavi ve aldıkları ilaçların etkisiyle, dünya genelinde ikiz doğumlar gittikçe çoğalmaya başladı. Özellikle de artan tüp bebek tedavileri sonrasında çoğul gebeliklerde gözle görülür bir artış oluşmuştur. İkizlik yada Üçüzlük gibi olaylarda hep bir yumurtanın döllenmesinden yada birden fazla yumurtanın aynı dönemlerde döllenmesiyle oluşur.

Fakat hamile olan bir kişinin gene hamile kalması ilginç ve ender rastlanan bir durum. Dünya Tıp tarihinde hamile ile hamile kalma sayısı 10 sayısını geçmemektedir.

Tıp tarihine 11. olarak geçen hamile iken hamile kalma yani süperfetasyon durumu Avustralyalı Kate Hill‘in başına geldi.

Kate Hill uzun süredir hamile kalamıyordu. Hamile kalamamasının sebebi, 2006 yılında teşhis edilen polikistik over sendromu hastalığıydı. Polikistik over sendromu, üreme çağında olan kadınların insulin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu kısırlığa neden olan ciddi bir hastalıktır. Kate Hill bu hastalıkla mücadele için bir dizi hormon tedavisi gördü. Hamile olmayı sonunda başardı. Doktor kontrolünde sürekli incelemede olan Hill, 10 gün sonra 2. kez hamile olduğunu gören doktorlar şaşkınlığa uğradı. Hill çifti hamile olduğunu öğrendiği günden sonra herhangi bir ilişkide bulunmamıştı. İlk döllenmeden sonra bir başka sperm 10 gün daha canlı kalmış ve 2. hamilelik sürecini başlatmıştı.

Çiftin 2 tane Charlotte ve Olivia adlarında bebekleri de dünyaya geldi. Herhangi bir sağlık sorunları da bulunmamaktadır.

Hamileyken hamile kalınır mı? | Charlotte ve Olivia

Hamileyken hamile kalınır mı? | Charlotte ve Olivia | 

 

Polikistik over sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, aslında üreme çağındaki kadınların yarısını etkiler. Hatta neredeyse tüm kadınların yüzde 10’una yakın bir yakalanma riski olan bir hastalıktır. Tedavi edilebilen hastalığın, en belirgin sebeplerinden biri insülin seviyelerindeki düzensizlik sonucu adet görmeme ve adet düzensizliğidir. Genetik olarak akrabalardaki şeker hastalığı sahibi olanların biraz daha dikkat etmesi gerekir.

Tedavisi mutlaka yapılmalı, Polikistik over sendromu bulunan kadınlarda uzun dönemde; şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ile rahim kanseri görülebilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bablofil dedi ki:

    Thanks, great article.

BİR YORUM YAZ