18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Google Arama Motoru Üzerinde 10 Farklı Arama Yöntemi

Google Arama Motoru Üzerinde 10 Farklı Arama Yöntemi

Google Arama Motoru Üzerinde 10 Farklı Arama Yöntemi

Google üzerinde hemen hemen hepimiz arama yapmaktayız. Ama tabi ki de insan diline ulaşabilmek çok kolay değildir. Peki Google‘ın aradığımız sonuçlara en yakın biçimde arama yapmasını nasıl sağlarız?

Bundan 10 – 15 yıl önce dijital çağda yaşıyoruz dediklerinde bir bilim kurgu filmi zannederdik. Şimdi ise bunlar gerçekten ibaret olmuş duruma geldi. Ancak yine de arama motorları, insanlar gibi düşünememektedir. Aslında Google, algoritması ile en gelişmiş arama motorudur. Ancak bazen doğru sonuçları karşımıza çıkartırken zorlanmaktadır. Doğal dil teknolojileri ne yazık ki bu kadar geliştirilemedi. Bu nedenle Google bizlere belli yöntemler sunmaktadır.

Bizler dijital çağda yaşıyoruz, evet ama ne kadar uyum sağlayabiliyoruz? Bizler de makineler gibi düşünebilmeliyiz. Bunun için sizlere 10 adet yöntem sunmaktayız. İlk olarak;

Bu veya O

Bazı durumlarda iki seçenek arasında kalabiliriz. Bu gibi durumlarda ifadelerimizin arasına or koyarsak en doğru sonuca ulaşmış oluruz. Örneğin; demet şener or demet akalın

Eş Anlamları Aramak

Bir sitede aradığınız kelimenin, benzer anlamları ile kullanımlarını arıyorsanız işareti kullanmalısınız. Öncelikle bu işareti ardından aramak istediğiniz kelimeyi yazın. Gerisini Google‘a bırakabilirsiniz. Örneğin; ~gelgez

Siteler İçerisinde Arama Yapmak

Eğer yalnızca bir sitenin içerisinde arama yapmak istiyorsanız, web sitesinin urlsini yazmalı ve yanına içerisinde aramak istediğiniz kelimeyi yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin; gelgez.net Kim Kimdir

Aradığınız Herhangi Bir Kelimeyi Unuttuğunuzda Arama Yapmak

Diyelim ki, uzun bir cümle arıyorsunuz ve içerisinde geçen önemli kelimeleri unuttunuz. Bunun için arama yaparken formül gibi düşünün. AROUND+(unuttuğunuz kelime miktarı)

Tek Kelime Unuttuğunuzda Arama Yapmak

Eğer arama yapmaya çalışırken, tek bir kelimeyi hatırlayamadıysanız * işareti kullanmanız yeterli olacaktır. Yani, bu işareti hatırlayamadığınız kelimenin yerine kullanmalısınız. Örneğin; Dalgalan sen de * gibi ey nazlı hilal!

Bir Sayfa veya Özel Bir Url Aramak

Eğer bir sayfayı ya da özel bir url aramak isterseniz, intitle: ya da insite: yazacak ve yanına istediğiniz sayfanın ismini koymalısınız. Örneğin; insite: kediler insanların duygularını nasıl hissediyor?

Bir Zaman Aralığı Kullanarak Arama Yapmak

Eğer ki özel bir zaman aralığında bir şey arayacaksanız, bunun için tarihler arasına … koymalısınız. Örneğin; osmanlı 1300…1350

Benzer Siteleri Kullanarak Arama Yapmak

Benzer bir konu ile ilgili arama yapmak isterseniz, related: anahtar kelimesini kullanmalısınız.

Herhangi Bir Cümle Araması Yapmak

Eğer ki özel bir söz arıyorsanız çift tırnak işareti kullanmalısınız. Örneğin; “2016 yılında bizlere veda eden 65 ünlü kişi”

Google Arama Motoru Üzerinde 10 Farklı Arama Yöntemi | Örnek bir arama

Önemsiz Kelimeleri Çıkartarak Arama Yapmak

Eğer bazı kelimeleri arama yaparken eksiltmek istiyorsanız, aradığınız kelimenin önüne işareti koymalısınız. Örneğin; şiirler – Orhan Veli dediğinizde Orhan Veli hariç bütün şiirleri arayacaktır.

Umarız bu yöntemler sizlere daha faydalı aramalar için yardımcı olacaktır. Biraz da olsa bilgisayarların dilinden anlamak için yeterli olacaklardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ