18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

WhatsApp’ta OHAL İlan Edildi!

WhatsApp’ta OHAL İlan Edildi!

WhatsApp’ta OHAL İlan Edildi!

Başbakanlık; OHAL kapsamında güvenlik ve tedbir açısından WhatsApp uygulamasını ve Telegram, Viber gibi mesajlaşma uygulamalarının yerine yerli olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılmasını istedi.

Ülkemizde yaşanmış olan darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmişti. OHAL şimdi ise mesajlaşma uygulamalarını etkiledi. Başbakanlık çalışmalarını yaptı. Kamu, kurum ve kuruluşlara yazı göndererek kullanılan mesajlaşma uygulamaları üzerindeki güvenlik zafiyetinden bahsetmiş.

Uyarı yazısına göre; WhatsApp, Telegram ve Viber gibi mesajlaşma uygulamalarının, akıllı telefonunuzdaki kişi ve rehbere erişerek 3. kişilere ulaşmasını sağlayabilmesi söz konusu olabilir. Kötü amaçlı kişilere bu bilgiler ulaşır ise de, kameranızı açabilir ya da konum bilginizi tespit edebilir. Daha da kötüsü ortam dinlemesi yapılabilir.

Yazının amacı tamamen bir güvenlik tedbirinden ibaret. Başbakanlık tarafından gönderilen yazı bu tür güvenlik zafiyetlerini kapsamakta. Bu tarz zafiyetlerin yaşanmaması adına, kişilerin yerli mesajlaşma uygulamalarına yönlendirilmesi ifade ediliyor.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ