DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ginkgo biloba nedir? Ginkgo biloba’nın harika faydaları

Ginkgo biloba nedir? Ginkgo biloba’nın harika faydaları

Ginkgo biloba (Mabet ağacı) milyonlarca yıldır varlığını sürdüren, benzer bir türü bulunmayan çok özel bir ağaç. Ginkgo yaprakları ve meyvesi ise tam bir şifa deposu. Ginkgo bilobanın faydaları nelerdir? Ginkgo biloba nedir? Ginkgo hafıza güçlendirici bitkilerden mi? gibi soruların cevabını arıyorsanız okumaya devam edin.


Ginkgo biloba nedir? Ginkgo biloba’nın harika faydaları

Fosil ağaç Ginkgo biloba (Mabet ağacı) Çince ve Japonca 銀杏), Türkiye’de botanikçilerin girişimleriyle dikimi yapılan gingko biloba ağaçları en fazla İstanbul’da bulunuyor. Ihlamur Kasrı’nın girişi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Bahçeköy Orman İşletme Bahçesi, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri, İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, İstanbul Büyükdere Rus Elçiliği Korusu gibi tarihi bahçe ve parklarda oldukça yaşlı ginkgo ağaçları görmek mümkün. Ayrıca Ankara, İzmir, Trabzon, Balıkesir, Yalova gibi kentlerde de görülüyor.

Ginkgonun ilginç bir özelliği, kentsel ortama (başka bir deyişle hava kirliliğine) en dayanıklı ağaçlardan biri olması, başka ağaçların yaşayamayacağı şartlarda dahi büyüyebilmesi. Bu özelliği ve estetik özelliklerinden dolayı, ginkgolar büyük şehir parklarında ve cadde boylarında tercih ediliyor.

Son günlerde İstanbul’da bazı cadde ve sokaklarda yol kenarında ve bahçelerde sık sık ginkgo fidanlarına rast geliyoruz.


Ginkgo bilobanın faydaları nelerdir?

Yaprakları ve tohumları genellikle geleneksel Çin tıbbında kullanılan bu bitki, günümüzde çok popüler bir besin desteği olarak yaygın bir şekilde tüketiliyor.
Özellikle beyin fonksiyonlarını ve kan dolaşımını desteklediği belirtilen ginkgo bilobanın başlıca yararları şöyle:


1. Bellek ve dikkat geliştirici özellik | Gingko hafıza güçlendirici bitkiler

Gingko sağlıklı bireylerde dikkat artıran, unutkanlık sorunu yaşayanlarda ise belleği güçlendiren bir etki yaratıyor. Son yıllarda yapılan birkaç araştırma gingko takviyesi almanın zihinsel performansı geliştirdiği fikrini destekliyor. Bu gibi araştırmalar gingkonun hafızayı, odaklanmayı ve dikkat süresini geliştirdiğini ortaya koyuyor. Ne var ki bu konuda ileri ve geniş çaplı araştırmaların yapılması gerekli.


2. Güçlü bir antioksidan

Gingkoda güçlü antioksidan etkileriyle bilinen bileşikler olan flavonoidlerden ve terpenoidlerden yüksek oranda bulunur.


3. Enflamasyonla savaş

Enflamasyon, vücudun yaralanmalara ya da yabancı bir madde istilasına karşı verdiği doğal tepkidir. Bazı kronik hastalıklar, mevcut bir hastalık ya da yaralanma olmadığı halde Enflamasyonu tetikleyebilir. Aşırı Enflamasyon da zaman içinde vücuttaki dokulara ve DNA’ya kalıcı hasar verebilir.

Gingko özünün Enflamasyon azalttığı gözlemlenen bazı durumlar: artrit, huzursuz bağırsak sendromu, kanser, kalp hastalıkları ve beyin kanaması. Bu alanda daha sağlam sonuçlar almak için insan üzerinde daha fazla araştırma yürütülmesi gerekiyor.


4. Kan dolaşımı ve kalp sağlığı

Gingko çekirdekleri, geleneksel Çin tıbbında böbrek, karaciğer, beyin ve akciğerler gibi farklı organlara enerji “kanallarının” açılması için kullanılıyor. Batı tıbbına göre ise vücudumuzdaki olumlu etkilerinin kaynağı vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını artırması. Kan akışını artırmasının nedeni ise kan damarlarını genişletmekten sorumlu bir bileşik olan nitrik oksit seviyelerinde görülen %12 oranındaki artış olabilir.


5. Anksiyete ve depresyon giderici

Gingko takviyesi kullanmanın anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltacağı öne sürülüyor.  Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalarda anksiyete belirtilerinde görülen azalmanın gingkonun antioksidan içeriğinden kaynaklanabileceği düşünülmüştü. Yine başka bir hayvan deneyinde gingkonun depresyon belirtilerini azalttı- ğı görüldü. Araştırma bu durumun gingkonun enfl amas- yon karşıtı etkilerinden kaynaklanıyor olabileceğini ortaya koydu. Ne var ki depresyon birçok nedeni olan karmaşık bir durum. Bu nedenle ileri çalışmalara ihtiyaç var.


6. Baş ağrıları ve migren

Gingko, Çin geleneksel tıbbında baş ağrıları ve migrene yönelik olarak yaygın şekilde kullanılıyor. Her ne kadar bu konuda çok fazla araştırma yürütülmemiş olsa da baş ağrılarının azalmasının altında gingkonun enflamasyon karşıtlığı ve antioksidan etkileri yatıyor olabilir. Aynı şekilde baş ağrısının nedeni kan akışında azalma ya da kan da- marlarında tıkanıklık ise gingkonun kan damarlarını genişletme özelliği belirtilerin iyileştirilmesinde yardımcı olabilir.


7. Astım ve KOAH belirtileri

Bazı araştırmalar gingkonun astım ya da KOAH gibi solunum hastalıkları belirtilerini iyileştirmede fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Bu durumun, solunum yolları daki enflamasyonu azaltmaya ve akciğer kapasitesini artırmaya yarayabilen, gingkonun içerisinde bulunan enflamasyon karşıtı bileşiklerle bağlantılı olduğu düşünülüyor.


8. Cinsel işlev bozuklukları

Bazı kaynaklar, düşük libido gibi cinsel işlev bozukluklarını tedavi etmede gingkonun fayda sağlayabileceğini öne sürüyor. Gingko, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan akışını iyileştiren nikrik oksitin kanda bulunan seviyelerini yükseltme özelliğine sahip.


Ginkgo Bilobanın Zararları nelerdir? Olası yan etkileri nelerdir?

Gingko genelde takviye olarak satın alınmakta. Bu ürünlerin de muhtemel bazı yan etkileri var; baş ağrısı ve bulantı yapabiliyor. Kemoterapi ve radyoterapi esnasında ginkgo özleri kullanmamak gerekiyor.

Kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlarla (heparin, kumadin) birlikte kullanılmaması da şart.

Hamilelerin kullanmasına da izin verilmiyor. Baş a rısı, ishal ve benzeri yan etkilerle karşılaşıldığında kullanıma ara vermek gerekiyor.

Bazılarında tansiyonu yükseltebileceği de saptanmış. Sara/epilepsi öyküsü olanlara da tavsiye edilmiyor.

Antidepresanlarla birlikte kullanıldığında da problem ortaya çıkabiliyor, serotonin patlamaları nedeniyle intihara kadar giden sorunlara yol açabiliyor.

Ginkgo Biloba hakkında daha çok geniş kaynak arıyorsanız aşağıdaki linki tıklayınız.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.