19.11.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Erkeklere Doğum Kontrol Aşısı geliyor!

Erkeklere Doğum Kontrol Aşısı geliyor!

Erkeklere Doğum Kontrol Aşısı geliyor!

İngiltere’de yapılan yeni bir bilimsel araştırma uygulamalı yapıldı. 350 denek erkeğe yeni geliştirilen, Doğum Kontrol Aşısı, erkeklerdeki sperm kalitesini düşürdüğü ve cinsel ilişkide döllenmenin olmadığı tespit edildi. Aşı erkeğin üreme sistemini adeta kapatıyor.

Kadınların kullandığı doğum kontrol hapları kadar etkili olan bu aşı ile, sorumluluk 2 eşit parçaya bölünmüş oluyor. Çocuk istenmeyen ilişkilerde şimdiye kadar kadın tarafından korunma sağlanırken, erkekler sadece kondom ile koruma sağlıyordu.

Yeni geliştirilen bu aşıda deneklerin yüzde 96’sınde başarı sağlandı. Bu başarı oranı olası bir döllenmede erkeklerin korunduğu kondomun hatasından bile çok çok düşük.

Erkeklere Doğum Kontrol Aşısı geliyor! | Artık Kadınlar gebelik korunmasında erkeklerle eşit olacak

Erkeklere Doğum Kontrol Aşısı geliyor! | Artık Kadınlar gebelik korunmasında erkeklerle eşit olacak

Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini düşüren bu aşının Erkek Sağlığı açısından negatif yönleri var. Doğum Kontrol Aşısı vurulan deneklerde görülen depresyon, sivilce ve cinsel isteksizlik gibi yan etkiler pek kabul edilemez gibi görünüyor. Uzmanlar, aşının yan etkilerinin ortadan kaldırılması için çalışmalara devam ediyorlar. Ayrıca Doğum Kontrol Aşısının içindeki hormon seviyeleriyle oynayıp, bu sorunları atlatacaklarından eminler.

Erkeklere Doğum Kontrol aşısı ile ilgili testler devam ederken, halen kadınların kullandığı Doğum kontrol haplarındaki riskler devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, doğum kontrol haplarının, Kadınlarda görülen en önemli yan etkisinin, atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanma olduğunu söyledi. Prof. Dr. Faruk Buyru, normal kadınlarda damar tıkanıklığı oranının 10000’de 5 ile 10 arasında olurken, Doğum kontrol hapı kullananlarda bu riskin 2 katına çıktığını bildirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ