DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dünyanın en zehirli hayvanı yılanlar mı?

Dünyanın en zehirli hayvanı yılanlar mı?

Dünyanın en zehirli hayvanı yılanlar mı?

Yılanların hepsi zehirli değildir. Fakat Dünyanın en zehirli hayvanı listesinin başında yılanlar arkasından gelen ise akrepler sonrasında ise Koni kabuklu salyangozlar vardır. En zehirli olarak tabir edilen şey, tıbbi müdahale yapılmazsa öldürüyor, yapılsa da felç kalma riski var.

Dünyanın nüfusunun artması sonucu, doğal ortamlar gittikçe yok olmakta. Bu yüzden hiç tanışmadığımız karadaki en zehirli hayvanlarla karşılaşabiliriz.Tüm dünyada görülen bu sorundan dolayı her yıl onbinlerce kişi ölüyor. Sadece Hindistan’da her sene 1 milyon yılan sokması, Meksika’da yılda 500 bin akrep sokması görülüyor.

Dünyanın en zehirli hayvanları listesinin başındaki yılanların bazıları, zehrini diş kanalları ile atabilecek şekilde evrim geçirmiştir. Bu yüzden hepsi zehirli diyemeyiz. Ama bazıları var ki 3 cm’ye yaklaşan dişleri ile, zehrini ısırdığı canlının kas sistemine sokar.

Zehirli yılanların en çok bulunduğu yer Avustralya. Buradaki uzmanlar dünya çapındaki en zehirli türler hakkında inceleme yaptılar. Araştırmayı yapan Queensland Üniversitesi’nin Doktorlarından Bryan Fry, Mulga adındaki zehirli bir yılan türünün diğer canlılara göre daha çok zehir ürettiğini gördü.

Dünyanın en zehirli hayvanı yılanlar mı? | Mulga

Mulga, bir defada kurbanına 1,3 gr zehiri verebiliyor.

Fakat dünyanın en güçlü zehri, Taypan yada taipan adıyla da bilinen büyük kara yılanına ait. Sadece memelileri avlayan bu yılanın zehiri insanın sinir sistemi, kanı, kasları ve organları çökertiyor. Hatta bir kaç atak yapıp ısırabiliyor. Her defasında tekrar tekrar zehrini boşaltıyor. Avustralya’nın çöllerinde yaşayan Taypan, en tehlikeli tür.

Dünyanın en zehirli hayvanı yılanlar mı? | Taypan

Afrika’nın orta ve güney bölgelerinde yaşayan Kara Mamba yılanı aynı Taypan gibidir. Rengi yeşil olmasına rağmen, ismini ağız için kara olduğundan oradan alıyor. Eğer tıslamaya başlarsa kendini güvenlik moduna alıyor, sonrasında malum zehirli dişleri ile ısırma atağına geçiyor.

Dünyanın en zehirli hayvanı yılanlar mı? | Kara Mamba

Avustralya’da çok yaygın olarak görülen Kral Kahve Yılanı ise bu kadar çokluğuna karşın, çok az insanda ısırılma görülüyor.

Kral Kahve Yılanı

Hindistan’da ise en zehirli olan Kobra yılda 50 bin kişinin ölümüne sebep oluyor. Isırıldıktan sonra hayatta kalan kişilerin yarısı iyileşirken diğer yarısı felçli kalıyor.

Kobra Yılanı

Orta ve Güney Afrika’da en çok görülen ve en zehirli olan Engerek yılanıdır.

Engerek türü

ABD’de görülen Çıngıraklı Yılan bölgenin en zehirli hayvanlarından biridir.

Çıngıraklı Yılan


En zehirli yılandan sonra Akrep

Akrepler, yılanlardan sonra gelen 2. en zehirli hayvandır. 2009 yılı rakamlarına göre Dünyada akreplerin yaşayan 1753 türü bulunur. Ancak 50’sinin zehirli, 25’e yakını ise en zehirli yani öldürücüdür. Türkiye’de ise 19 akrep türünden 8’i zehirlidir. Fakat zehirlilerin içinde 2 tanesi en zehirli grubundadır.

En zehirli akrep türleri arasında şu türler verilebilir:

Güney Amerika’da görülen en zehirli akrepler Tityus serrulatus ve Centruroides suffusus’dur.

Tityus Serrulatus Zehirli Akrep

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki zehirli akrepler Androctonus crassicauda ve Buthus occitanus

Androctonus Crassicauda Zehirli akrep

Güney Afrika’da görülen en zehirli akrep Parabuthus granulatus‘dur.

Parabuthus granulatus’

Hindistan’da görülen en zehirli akrepler Mesobuthus tamulus  ve Palamneus swammerdami

Palamneus swammerdami

Akrepler genelde avlarını yakalamak ve kendilerini korumak için zehrini kullanırlar. Sinir sistemini felç eden zehir, kuyruk ucundaki telzon adındaki kesede bulunur. Ortalama Zehirli bir akrep, 1 kiloluk fareyi yaklaşık 0,25 gramlık zehirle öldürebilir. Geceleri avlanmayı seven akrepler solucan, kırkayak ve böceklerden ne bulursa yerler.

Gece mor ışıkta akrep

Eğer mor ötesi bir ışığınız varsa gece Akrepleri çok rahat görebilirsiniz.


Akrepten sonra en zehirli hayvan: Deniz salyangozları

Koni kabuklu salyangozlar, etçil beslenirler. Solucan ve balıkları severler. Balıkları avlarken ağızlarının içindeki zehirli okları fırlatırlar. Zehir kurbana girdiğinde felce uğrar ve ölür. İnanılmaz bir savunma sistemi olan bu yaratık, insanın üzerinde dalgıç kıyafeti olsa da attığı iğne onuda deler geçer.

Koni kabuklu zehirli deniz salyangozu

Şimdiye kadar Koni kabuklu salyangozlar tarafından 36 ölüm gerçekleşti. Dalgıçların yüzde 65’i bu zehirlenmeden kurtulamadı.

YORUMLAR
  1. yusuf derici dedi ki:

    hayvanlarla ilgili bilinmeyen konular var.hemen hemen herşeyi yazmışsınız.teşekkür ederim.kolay gelsin.