18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak!

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak!

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak!

Dünyanın hiçbir yerinde, gemilerin geçtiği tünel yok. Kanal yada geçitleri duyduk ama ilk defa gemi tünelini Norveçliler yapacak. Stad yarımadasının içinden geçtiği için tünelin adı Stad Gemi Tüneli olacak.

Tünel deyince akıllara Norveçliler gelir. Çünkü 2000 yılında açılan 24 kilometre uzunluğunda Dünyanın en uzun karayolu tüneli Laerdal Tüneli Norveç’te.

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak! | Stad tüneli haritada

Neredeyse yüz yıla varan tartışma konusu tünel, en sonunda kaza sayılarının artması sonucu yapılmaya başlanacak ve maliyetinin 260 milyon avroya yakın bir bedel çıkacağı tahmin edilmekte. Tüneli yapacak olan bizdeki gibi yap işlet devret mantığı ile özel sektör değil bizzat Norveç Devleti tarafından yapılacak.

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak! | Stad tünelinin ölçüleri

Aslında plan açık bir kanal yapalım tartışması ile başlamıştı. Gemi kanalı yapıldığında üstündeki doğa yok olacaktı. Sonunda akıllara gemi tüneli geldi ve oy birliği ile yapılmasına karar verildi.

Norveç’in ahenkli yapısı Ulusal Opera binasını yapan mimarlar kollarını sıvadılar. Tüneli yapacak mimarlar 12 yılda bitirilebileceğini öngörüyor.

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak! | Proje fotoğrafları

Norveç Denizi ile Kuzey Denizine geçişte Norveç’in Stad yarımadasından dolanan gemiler kış ayların çok tehlikeli kazalar meydana getirebiliyor.  650 metreye yakın bir dağın altından geçecek olan Stad tüneli yapıldığında artık bu sorun ortadan kalkmış olacak. Norveç Denizi’nden Kuzey Denizine geçecek gemiler Fiyord suları güzergahını kullanabilecek.

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak! | Proje fotoğrafları

Stad tüneli 1700 metre uzunluğunda, yüksekliği 45 metre genişliği ise 36 metre olacak. Tünelin içindeki su seviyesi 12 metre olacak ve hesaplamalara göre 16 bin groston ağırlığındaki yük gemisi yada yolcu gemisi bu tüneli kullanabilecek.

Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak! | Proje fotoğrafları

Dilerseniz alttaki videodan projenin animasyonunu izleyebilirsiniz.


Stad Tüneli Proje Animasyon Videosu


Dünyanın ilk gemi tüneli Stad 2029’da açılacak paylaşan: gelgez.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ