DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Çok Bulutlu

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Fahrenheit’ın Hayatı ve Biyografisi

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Fahrenheit’ın Hayatı ve Biyografisi

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Fahrenheit’ın Hayatı ve Biyografisi

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir?

Daniel Gabriel Fahrenheit ya da Gabriel Daniel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 yılında Polonya’daki Danzig kentinde doğdu. Alman fizikçi bilim adamlarından olup ve mucidliğini soyadındanda anlayacağınız üzere ısı derecesi olan Fahrenheit derecesini bizlerle tanıştırdı. 16 Eylül 1736 tarihinde Hollanda’nın  Lahey kentinde öldü.

Daniel Gabriel Fahrenheit Hayatı | Biyografisi

Daniel Gabriel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 Danzig’da doğdu. Danzig’li bir tüccarın oğlu olan Fahrenheit, alkollü termometreler, areometreler ve diğer fizik araçlarını yapıp satarak para kazanıyordu.

Hollanda ve İngiltere seyahatlerinde deneysel fizik ve meteoroloji alanlarında kullanılan kimi araçların yapımını öğrendi. Bilgilerini tamamlamak için fiziğe çalışmıştı ve hatta gerçekleştirdiği aletlerin modellerini yapmak için Cam üflemeyi de öğrenmişti. 1710 da yaptığı termometre başlangıç noktası olarak soğuk bir karışımın sıcaklığını bitiş noktası olarak da ağız boşluğunun sıcaklığını ilke saydı. Daha sonra bu termometreyle ölçtüğü suyun donma sıcaklığını 32, kaynama sıcaklığını da 212 derece olarak saptayarak kısaca °F simgesiyle gösterilen Fahrenheit derecesi ölçeğini ortaya koydu. 1720 tarihinde termometresini daha da geliştirerek ispirto yerine ilk kez civayı kullandı.

Daniel Gabriel Fahrenheit, bugün hala İngiltere ve ABD’de kullanılan en eski sıcaklık (Fahrenheit) ölçeğini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda ilk civalı termometreyi yapmıştır. Bu buluşu ile İngiltere’de, Royal Society üyeliğine seçildi.

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? | ilk civali termometreyi bulan kişi

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? | ilk civali termometreyi bulan kişi

Maddenin kaynama noktasının hava basıncıyla değiştiğini gösterdi.

1721’de suyun aşırı soğuma özelliğini 1724’te de içine tuz karıştırılan suyun donma ve kaynama sıcaklıklarının değiştiğini ortaya koydu.

Fahrenheit ölçeğinde suyun donma ve kaynama noktaları arasında 0-180 aralığını veya 180-360 aralığını kullanmayı düşündü. Ama sonunda suyun donma noktasını 0 olarak almamaya karar verdi. 0 º olarak laboratuarında deniz tuzu, buz ve su karışımıyla elde edebileceği en düşük sıcaklığı aldı. Fahrenheit ölçeğinden sonra, Anders Celsius ölçeğini 1742 de ve daha sonra Kelvin ölçeğini 1800 lü yıllarda bilim dünyasına sunmuştur.

Bizim kullandığımız Celsius derecesinde (O) santigrat derece, 32 Fahrenheit derecesinin karşılığıdır. Bu nedenle Fahrenheit derecesi gölgede 86’yı gösterdiği zaman sakın telaşa kapılmayın, bizim kullandığımız termometreye göre 30 derece bir sıcaklıktır.

Maddenin kaynama sıcaklık ölçü birimi olarak kullanılmakta olan Fahrenheit derecesi ile Celcius derecesi arasında,TFahrenheit = 1,8 · TCelsius + 32biçiminde bir bağıntı vardır. Yani Fahrenheit’i, santigrat’a çevirmek için Fahrenheit rakamından 32 çıkarılır kalan 5/9 ile çarpılır.Kaynaklar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.