17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

BTK’dan Adil Kullanım Kotası Hakkında Yeni Düzenleme Geliyor!

BTK’dan Adil Kullanım Kotası Hakkında Yeni Düzenleme Geliyor!

BTK’dan Adil Kullanım Kotası Hakkında Yeni Düzenleme Geliyor!

BTK tarafından Adil Kullanım Kotası ile ilgili düzenlemeler yapılmaktadır. Son düzenleme de hayata geçirilmek üzere. Yeni düzenleme 1 Mayıs itibariyle geçerli olacak.

Adil Kullanım Kotası sorunu, uzun bir süredir gündemde. BTK tarafından yapılan düzenlemelerden ilki de canlıya geçirilmek üzere. Bu proje kapsamında, AKK (Adil Kullanım Kotası) sınırları genişletilecek. Peki 1 Mayıs tarihinde AKK ile ilgili değişiklik ne olacak? Kullanıcılar nasıl fark edecek? AKK tamamen kalkıyor mu?

Yapılmış ve geçiş yapılacak olan bu düzenleme ile birlikte 01 Mayıs 2017 tarihi itibariyle, gece saat 02:00’dan sabah 08:00 saatleri arasında yapılan indirme ve veri kullanımı, Adil Kullanım Kotasından düşmeyecek. Bu düzenleme ile kullanıcılar en azından gece saatlerinde adil kullanım kotasına takılmayacaklar. Düzenleme ile birlikte bir başka yenilik daha bizleri bekliyor. Belirtilen saatlerin dışında yapılan indirme ya da veri kullanımları ile adil kullanım kotasını aşmanız durumunda, 3 Mbps’e düşen hızlarımız, şimdi tarife orantılı olarak düşecek. Onları hemen belirtelim.

Bağlantılı hızınıza oranla düşmesi, her tarifenin 3 Mbps’e düşmesinden daha mantıklı bir durum olmuş. Buna istinaden, 8 Mbps bir adsl bağlantınız var ise AKK’yi aşmanız halinde hızınız 3 Mbps’e düşecektir. 16 Mbps hızında bir adsl kullanıyorsanız, hızınız 5 Mbps’e düşecektir. 24 Mbps’lik bir adsl kullanıyor iseniz, AKK sonrası 8 Mbps’e düşecektir. 50 Mbps’lik hıza sahipseniz, AKK sonrası hızınız 16 Mbps’e düşecektir. 100 Mbps’lik bir hıza sahipseniz de, AKK sonrası hızınız 24 Mbps’e düşecektir.

Son olarak bu yeni düzenleme ile yapılacak olan bu uygulama 01 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak. AKK’nin düzenlenmiş hali sonrasında 2018 yılının son ayı içerisinde de adil kullanım kotası tamamen kaldırılacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ