DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli Midir?

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli Midir?

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli Midir?

Kullanılan kişisel bilgisayarlar üzerinde, çeşitli Malware’lerden korunmak için sadece virüs tarayıcısı yeterli değildir. Kaldı ki, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlar üzerinde virüs tarayıcısı olmazsa olmaz. Günümüzdeki en geçerli bu altın kural, güvenlik uzmanlarına göre çok ta yeterli değildir. Güvenlik uzmanlarına göre virüs tarayıcılar, yeterince güvenlik sağlamıyor. Hatta aksine gelişigüzel bir şekilde programlandıklarından dolayı, sisteminiz üzerinde güvenlik açıklarına sebep olmaktadır.

Böyle bakıldığında, veri koruma geliştiricilerinin şöhretlerinin de karşı koydukları saldırılar ile doğru orantılı olduğu gözlemlenmektedir. Buna nazaran reklam departmanları da nasıl tam anlamıyla koruma sağlayabildiklerini anlatmaktalar. Ne kadar haklı olsalar da, ne yazık ki hiçbir virüs tarayıcısı mükemmel seviyelerde çalışmazlar. Çoğu tehditi önlerler. Ancak Windows üzerindeki etkili güvenlik için yeterli gelmemektedir.

Yani kişisel bilgisayar kullanıcıları için şöyle söylenebilir. Virüs tarayıcınızı asla çöpe atmayın. Ancak her siteye ya da her linke de güvenmeyin. Unutmamanız gereken bir şey var ki; virüs tarayıcısı güvenlik politikanızın yalnızca bir kısmıdır. Sizlere bununla ilgili bazı maddeleri sunacağız. Bilgisayarlarınızda daha fazla güvenlik elde etmek için bazı ipuçları vereceğiz.


Öncelikle Doğru Antivirüs Korumasını Seçmelisiniz

Şunu bilmek gerekir ki; virüs koruma görevi, Windows işletim sistemi üzerinde bitmelidir. Dolayısıyla ilk yapmanız gereken şey, doğru virüs tarayıcısını seçmek olacaktır. Windows 10 işletim sistemi ile birlikte gelen Defender da seçeneklerinizden birisi olabilir. Çok başarılı görünmüyor ancak uyumsuzluk sağlamadığından dolayı ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun yanında Microsoft’un da Windows 10 işletim sistemini sürekli güncelliyor olması da işlerinizi oldukça basitleştirmektedir. Diğer yandan üçüncü parti yazılımlar, Malware bulma konusunda Defender yazılımından daha iyi sonuçlar vermektedir. Şu an için en iyi çözüm olarak Kaspersky Internet Security 2017 versiyonunu söyleyebiliriz. Eğer şifre depolama gibi bir özellik kullanmak istemiyorsanız, Kaspersky Antivirüs kullanmanızı öneririz.


Güncellemeler Hakkında Bilgi Sahibi Olmalısınız

Bir bilgisayarın tam korumasını sağlamak istiyorsanız, mutlaka güncellemeler ilk adımınız olmalıdır. Bunlardan en önemlisi de Windows güncellemeleridir. Yalnızca Windows işletim sisteminizi güncellemiş olmanız da yeterli bir sonuç değildir. Windows ile beraber Office yazılımlarının, Firefox ve iTunes gibi yazılımları da sürekli güncel tutmalısınız. Windows işletim sisteminizin güncellemesi zaten büyük çoğunlukta otomatik olarak yapılmaktadır.

Sadece Windows 10 işletim sistemi üzerinde değil, Windows 7 işletim sistemi üzerinde de ayar güncellemelerini otomatik olarak yapabilmektesiniz. Ancak güncelleme konusu, programlar kısmına gelindiğinde, biraz zorlayabilir. Chrome ya da Firefox gibi ürünlerin güncellemeleri zaten otomatik olarak yapılmaktadır. Bunun için eğer kurmak isterseniz güzel bir araç bulunuyor. İsmi de Software Update Monitor yazılımıdır. Bu yazılım sizi yeni güncelleme çıktığında bilgilendirmektedir.

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli midir? | Bilgisayarınızı Koruyun

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli midir?Bilgisayarınızı Koruyun


Güvenlik Duvarını Mutlaka Kaldırmalısınız

Windows işletim sisteminiz üzerinde bulunan windows güvenlik duvarı, kendisine gelen tüm sorguları engelliyor ve harika bir iş çıkarıyor. Ama standart ayarlarından kurtularak, sade bir görünüme kavuşması da mümkündür. Ayrıca bundan çok daha fazlasını yapacak bir potansiyele sahiptir. Dilerseniz üzerinde dilediğiniz programa izin verebilir, dilediğinizin de iznini kaldırabilirsiniz.


Ekstra Özel Bir Koruma Kullanmalısınız

Üstte söylemiş olduğumuz adımlar ile yani, güncelleme, virüs koruması ve güvenlik duvarı ile birlikte temel olan 3 güvenlik adımını atlatmıştık. Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz bazı uygulamalar, işletim sistemlerinin sunmuş olduğu birçok güvenlik özelliğini kullanmamaktadırlar. EMET adı verilen araç ile birlikte bilgisayarınıza kurulu olan programların en iyi ayarlar ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.


Şifrelemelerinizi Üst Seviyelere Çıkarmalısınız

Bilgisayarlarınızda tutmakta olduğunuz kişisel verileri saklamanın en güzel yolu onları şifrelemektir. Bu şekilde verileriniz, birinin eline geçmiş olsa dahi, dosyalarınıza ulaşabilmek için şifresini kırması gerekecektir. Windows işletim sistemlerinizin Pro sürümlerinde, bununla ilgili Bitlocker seçeneği bulunmaktadır.

Bitlocker yazılımını, denetim masası içerisine girerek yapılandırabilirsiniz. Bu işi yapabilmek için bazı alternatifleriniz de bulunmaktadır. VeraCrypt ismindeki bu yazılım, açık kaynaklıdır. Program ile birlikte kişisel verilerinizi kolaylıkla koruyabilirsiniz. Programı kullanarak Create Volume kısmında şifreli konteynırlar yaratabilirsiniz. Sonrasında encrypted file container kısmından gerekli talimatları takip ederek dosyalarınızı şifrelemiş olursunuz.

Okumadan Geçmeİnternet hesaplarında bu 30 şifreyi asla kullanmayın!


Kullanıcı Hesaplarınızı Korumalısınız

Bilgisayarınız üzerinde kısıtlı haklara sahip olan bir kullanıcı hesabı kullanıyorsanız, hackerlar bütün güvenlik boşluklarından faydalanmaya çalışacaktır. Bu sebeple bilgisayarlarınız üzerinde yapmış olduğunuz rutin işleriniz için yeni bir hesap oluşturmalısınız. Bu ayar Windows 7 işletim sisteminde denetim masası, kullanıcı hesabı ekle kısmından, Windows 10 işletim sistemi üzerinde ise denetim masası ve kullanıcı hesapları kısmından yapılmaktadır.


VPN’i Mutlaka Etkinleştirip Kullanmalısınız

Evinizde kullandığınız bilgisayarlar için ağınıza bağlanmış olan kullanıcıları, erişim parolaları ve şifrelemeleri belirleyeceğiniz bir WLAN bağlantısı kullanmanız, size yüksek güvenlik sağlayacaktır. Bu arada otellerdeki gibi erişim noktalarından herhangi bir siteye ya da bir yere erişim sağlamak oldukça riskli bir iştir. Şöyle ki; ağa kimin bağlandığından haberiniz bile yok. Ağa erişmek için güvenliği de siz belirleyemiyorsunuz.

Bu sebeple ortak ağdan bağlanırken VPN kullanmanız, yüksek güvenlik önlemi olarak önerilmektedir. Buna örnek olarak Opera web tarayıcısının içerisinde dahili olarak bir VPN (Virtual Private Network) bulunmaktadır. Bunu görebilmek için tarayıcının ayarlar kısmına girmelisiniz. Veri koruma ve güvenlik kısmından VPN kısmına gelmelisiniz. Son olarak ta VPN’i etkinleştir demelisiniz.

İlgili Link: VPN nedir? Neden VPN? VPN kullanmanın tehlikeleri nelerdir?


Görünmeyen Kablosuz Bağlantılarınızı Mutlaka Azaltmalısınız

Sisteminiz yani bilgisayarınız üzerinde en ufak şey bile fark ya da sorun yaratabilmektedir. Bilgisayarınız üzerindeki WLAN ya da Bluetooth gibi bağlantıları kullanmıyor iseniz, kapatmalısınız. Böyle yaptığınızda, olası bir hacker saldırısından daha korunmuş olacaksınız. Bunu Windows 10 işletim sistemi üzerindeki bilgi merkezi ekranından kolaylıkla yapılabilir. Windows 7 işletim sisteminde ise bu ayarlar, ağ bağlantıları içerisinde yapılabilmektedir.

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli Midir? | Web Güvenliğinizi Sağlayın

Bilgisayarlarımızı Korumak İçin Yalnızca Antivirüs Koruması Yeterli Midir?Web Güvenliğinizi Sağlayın


Parolalarınızı Mutlaka İyi Bir Şekilde Yönetmelisiniz

Bu konu da oldukça önemlidir. İlk olarak her parolayı bir sefer kullanmalısınız. İçerisinde özel karakter, küçük ve büyük harfler ve sayılar kullanmalısınız. Ve daha da önemlisi de oluşturacağınız parolanın oldukça uzun olmasıdır. Güvenlik uzmanları, bu konuda minimum 10 karakter olması gerektiğini söylemektedir.

Günümüzde parola güvenliği, her birini ezberlemek gerektiğinden, oldukça önemli bir hal almıştır. Yani, imkanınız var ise parolalarınız için farklı prosedürlere yönelebilirsiniz. Örneğin; Windows 10 üzerindeki windows hello özelliği sayesinde, kameranızdaki yüz tanıma özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun yanında KePass isimli uygulama sayesinde de tüm parolalarınızı hatırlatma ve yönetmeye imkan sağlayabilirsiniz. Bu tür yazılımları sürekli olarak kullanmalısınız. Çünkü hiç ummadığınız bir yerden gol yemeniz mümkündür. Unutmayın; asla kısa ve kolay parolalar vermeyiniz. Bu tür parolalar, hackerların ilk olarak denediği şifreler statüsündedir. Siz önleminizi her yoldan almalı, ve saldırılara hazırlıklı olmalısınız.


Tarayıcınızda Gizliliği Her Daim Korumalısınız

Bilgisayarınızda bulunan çevrimiçi güvenliğinizi korumak için bir çok yol bulunmaktadır. Özellikle de web üzerinde gezinti yapmak istediğiniz zaman. Sürekli web üzerinde, sosyal medyada, mail kutunuzda ya da bankacılık işlemlerinizi tarayıcılarınız üzerinden gerçekleştirmektesiniz. BU sebeple web tarayıcınız üzerinde de koruma sağlamalısınız. Firefox web tarayıcısı üzerinde privacy settings isimli eklentiyi kurabilirsiniz. Firefox üzerine programı kurduktan sonra, full privacy ayarlarını seçmelisiniz. Böylece web tarayıcınız, geçmiş ile ilgili bilgileri hiçbir şekilde paylaşmayacaktır.



Ayrıca Bakınız

YORUMLAR
  1. Hagembar dedi ki:

    Thanks