17.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Kara delikleri yutan beyaz delikler var mı?

Kara delikleri yutan beyaz delikler var mı?

Işığı bile yutan, önüne ne gelirse içine çeken kara delikler evrenin oluşumunu sağlayan Big bang’den beri var olduğu ve bizim galaksimizde de bulunmakta. Fakat evrende bunun bir karşılığı olması gerektiğini düşünen bilim insanları, beyaz delikler hakkında düşünmeye başladılar. Beyaz delikler var mı? merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Beyaz delikler gerçekten var mı? Astronomlar hiç beyaz delik görmüşler mi?

Kara delikler kimileri için bir paralel evren kapısı kimilerine göre ise yok edici!

Kara deliklerin bu saltanatlarını yok edecek beyaz delikler söylemi başladı. Bilimsel olarak beyaz delikler hiç görülmüş mü?

Hayır, bilim adamları bugüne dek beyaz delik görmüş değil, ancak yine de beyaz deliklerin – kara deliklerin kutupsal karşıtı var olduğuna inanıyorlar.

Aslında Davis’teki Kaliforniya Üniversitesi’nden Blake Temple ve Michigan Üniversitesi’nden Joel Smoller, evrenin beyaz deliklerden çıkmış olabileceğini düşünüyorlar.

Albert Einstein’in genel görelilik kuramı’na göre eğer kütle yeterince küçük bir hacim içine sıkıştırılırsa, kütle çekimsel cazibe o kadar büyük olur ki ne ışık ne de madde kaçamaz ve ortaya kara delik çıkar.

Burada şaşırtıcı olan Albert Einstein’ın denkleminin zamanın hangi yöne doğru aktığı konusuna değinmemesi.

Eğer zamanın okunu tersine çevirirseniz bir kara delik tam zıddını oluşturur; yani bu noktada madde ve ışık yalnızca dışarı doğru akar. “Bir kara delik için her şey içeri girerken, dışarıya hiçbir şey çıkmaz” diye konuşan Smoller, “Oysa beyaz delik için her şey dışarı çıkarken, hiçbir şey içeri girmez” diyor.

Smoller ve Temple evrendeki tüm maddenin ilk başta, varolmadan önceki uzayda bir beyaz deliğin içine sıkışmış olabileceğini ileri sürüyor. Bir beyaz deliğin içinde patlayan şok dalgası dışarıya doğru genişleme sonucu evrenimizi dışarı püskürttü.

Bu model sonlu bir evreni tanımlar. Bu da kabul gören kurama terstir.

Ayrıca bu kuram beklenenden fazla ilgi çekti. Yaradılış kuramına destek verenlerin benzer fikirler ileri sürdüğü biliniyor, ancak Smoller bu görüşleri “saçma” olarak nitelendirerek ciddiye almıyor.

Her şeyden önce bu iddiayı ortaya atanların matematikten hiç yararlanmadığına dikkat çeken Smoller, beyaz deliklerin kesinlikle varolduğuna inandığını söylüyor.

Çünkü bilim adamına göre “Einstein’ın denklemi böyle söylüyor”.Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ