21.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Başıboş kara delik keşfedilmesi ile galaksimiz tehlikede olabilir mi?

Başıboş kara delik keşfedilmesi ile galaksimiz tehlikede olabilir mi?

Evrende önüne ne gelirse yutan çok büyük kütleye sahip olan bir yıldız yani kara delikleri tanıdıkça korkumuz biraz daha artıyor gibi. Bazılar paralel evren için bir kapı kazıları ise yok oluş olacağını tahmin ediyor. Bilim insanları bunları araştırırken başıboş bir kara delik ile karşılaştılar.


Başıboş kara delik keşfedildi

Chandra X Işını Gözlemevi‘ nde görevli bilim insanları tarafından keşfedilen başıboş kara delik keşfi duyuruldu. Söz konusu haberde süper kütleli kara deliğin güneşin 100 bin katı büyüklüğünde bir kütleye sahip olduğu tespitine yer verildi.

Bilim insanlarının uzay konusunda hala tam olarak çözemediği ve çeşitli teoriler geliştirdiği kara delikler gizemini korumaya devam ediyor.

Fakat son keşif, kara delikler konusundaki diğer keşiflerden biraz daha farklı. Dünyamızdan 4,5 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksinin uçlarında gezerken keşfedilen kara delik hakkında ortaya ilginç teoriler atılıyor.

Bilim insanları önceden bir galaksinin merkezinde olan kara deliğin, kendi galaksisinin başka bir galaksi ile birleşmesi sonrası yalnız kaldığı ve en yakında bulunan galaksiye tutunarak uçlarında dolaşmaya başladığı ifade ediliyor.

Bir Karadelik Işıması

Bir Karadelik Işıması


Kara delikler üçe ayrılıyor

Kütlelerine göre üçe ayrılan kara deliklerin en küçük olanlarına yıldız kara delikler adı veriliyor. 16 km çapına kadar genişleyebilen yıldız kara deliklerin kütleleri Güneş’in 20 katı büyüklüğüne kadar çıkabiliyor.

Biraz daha büyük olanlarına orta kara delikler deniyor. Bunların kütleleri ise 100 ile 100 bin Güneş’in toplamı kadar.

Ve son olarak dev ya da Süper Kütleli kara delikler ise 100 bin ile 10 milyar güneş kütlesine kadar olanlara verilen ad. Orta ve Dev Kara delikler yapıları gereği galaksilerin hemen merkezlerinde bulunuyorlar.

Fakat son keşif tam olarak böyle olmadığını gösteriyor. Çünkü başıboş dolaşan süper kütleli kara delik, başka bir galaksinin hemen ucunda yer alıyor.

Bundan önce de başıboş gezen bir kaç kara delik keşfedilmiş olsa da hiç biri bunun kadar etkileyici değildi. Bu yalnız canavar şimdiye kadar keşfedilmiş en parlak yalnız kara delikten 10 kat daha fazla X-Işınıyla parlıyor.

Bize zarar vermek için fazla uzakta yer alan GJ1417+52 kara deliği, her ne kadar özel bir isme sahip olmasa da, bilimsel gelişmelere ve evrenin oluşumunu anlamamıza büyük katkı sağlayacak. NASA’nın da konu hakkında bir açıklama yaptığını hatırlatalım.Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ