16.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Expedition 48 Uzay Ekibi Dünyaya Döndü

Expedition 48 Uzay Ekibi Dünyaya Döndü

Expedition 48 Uzay Ekibi Dünyaya Döndü

Amerikan Astronot Jeffrey Williams komutanlığında,  Aleksey Ovchinin ve Oleg Skripochka  Rus Kozmonotlarından oluşan Expedition 48 ekibi  172 gün önce Uzaya gitmişlerdi.7.Eylül.2016  günü Expedition 48 Uzay Ekibi Dünyaya Döndü.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ, İngilizce: International Space Station (ISS)), alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. Expedition 48 ekibi bu istasyonda 172 gün görev yaparak Dünya’ya döndü.

Expedition 48 ekibi, Soyuz uzay aracı Kazakistan’a bu sabah yerel saatle 07.13’te başarıyla indi. İndikten sonra yapılan sağlık taramasında herhangi bir problem görülmedi.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Uzaydaki en uzun kesintisiz olarak insan bulundurma rekorunu elinde tutan istasyon, Dünyadaki tüm ülkelerden gelen astronotların biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji ve daha birçok dalda deneyler yapmasına olanak verir. Ayrıca diğer Uzay seyahatlerinde görev yapacak ekipman ve sistemlerin, kullanım öncesi uzayda test edilmeleri için eşsiz bir ortam sağlar.

Expedition 48 Uzay Ekibi Dünyaya Döndü

Expedition 48 Uzay Ekibi Dünyaya Döndü

Expedition 48 ekibinden dönüş yapan Astronotlar görev süreleri içinde biyoloji, bio-teknoloji, fizik ve yer bilimi dallarında bir çok deneye katılarak, önemli bilgiler elde edildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ‘den ayrılan bu astronotlar haricinde istasyonda kalan Rusya’dan Anatoli Ivanishin, Japonya’dan Takuya Onishi, ABD’den Kathleen Rubins  adlarında 3 ekip üyesi daha bulunmakta. Yaklaşık 2 hafta sonra bu ekibe üç astronot daha katılacağı bildirildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’i  komuta eden  NASA’dan Jeff Williams dünyaya dönerken halen istasyonda bulunan  Rus Kozmonot Anatoly Ivanishin’e devir etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu

NASA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ