DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bazı bağırsak bakterileri karaciğer yağlanması yapıyor

Bazı bağırsak bakterileri karaciğer yağlanması yapıyor

Bağırsak bakterileri vücudumuz için ne kadar değerli olduğunu artık biliyoruz. Alkol tüketiminin bağırsak bakterilerini iyi kötü demeden öldürdüğünü de biliyoruz. Ya bunun tersi de oluyor deseydik… Bilimsel bir araştırma bir bağırsak bakterisinin alkol ürettiğini tespit etti.


Bazı bağırsak bakterileri karaciğer yağlanması yapıyor

Aşırı alkol tüketiminin karaciğerde ciddi bir hasara yol açtığı bilinir. Şimdi, bağırsaklardaki kimi bakterilerin kendi alkollerini ürettikleri ve bunun da hiç içki içmeyenlerin karaciğerlerine zarar verebileceği görüldü. Bulgular alkol üreten bu bakterilerin insanlarda sinsi biçimde ilerleyerek siroza dönüşebilen alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığına (NAFLD) neden olabileceklerine işaret ediyor.

Araştırmacılar bu sıradışı bakterilerin varlığına ilk kez bir hastayı inceledikleri sırada tanık oldu. Bu kişide, şekerli besinler yedikten sonra insanların kendilerini sarhoş gibi hissetmelerine neden olan ve son derece ender görülen bir durum olan “auto-brewery” (kendi kendine mayalanma) sendromu (ABS) adıyla bilinen bir hastalık vardı. Karbonhidrat düzeyi yüksek besinleri tükettiğinde kendisini sarhoş gibi hisseden bu hastanın hekime başvurmasından bir hafta önce kanındaki alkol yoğunluğu yaklaşık %0,4 gibi ölümcül bir düzeye çıktı.

Auto-brewery (kendi kendine mayalanma)

Auto-brewery (kendi kendine mayalanma) sendromu ABS’nin maya mantarlarının yol açtığı bir hastalıkla ilintili olduğu düşünülüyordu. Ancak bu durumda ise sorumlu maya değildi. Araştırmacılar hastanın dışkısını incelediklerinde, maya yerine, Klebsiella pneumonia adı verilen alkol üreten bir bakteri türüne tanık oldu.

Pekin Pediyatri Enstitüsü başkanı Jing Yuan, bu süreçte ilk kez ABS ile bakteri arasında bir bağlantının kurulduğuna dikkat çekti. Bu bağırsak bakterileri sağlıklı insanlarda herhangi bir soruna neden olmasalar da, görünürde bu hastada normalin dört-altı katına eşit miktarda alkol üretmekteydi. Hastada baş dönmesi, sersemlik ve bellek yitimi gibi birtakım belirtilerin yanı sıra, karaciğerinde de yağlanmaya bağlı şiddetli bir yangı ve yara söz konusuydu.

Başka insanlarda da alkol üreten aynı “süper bakterilerin” bulunup bulunmadığını merak eden araştırmacılar NAFLD’li 40 kişiden bakteri örnekleri alıp bunları sağlıklı kişilerle karşılaştırdılar. Sonuçta, araştırmacılar örneklerin alındığı NAFLD’li hastaların yaklaşık %60’ında bağırsak bakterilerinin yüksek ya da orta düzeyde alkol ürettiklerine, oysa sağlıklı kişilerin yalnızca %6’sının bu bakteri türünü taşıdıklarına tanık oldular.

RU, Live Science/ 19 Eylül 2019Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.