20.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Apple 15 yıl sonra ilk defa zarar etti!

Apple 15 yıl sonra ilk defa zarar etti!

Apple 15 yıl sonra ilk defa zarar etti!

2016 yılının son çeyreğine 24 Eylül’de giren Apple teknoloji devi, gelir tablosunda yüzde 9 kayıp yaşayarak, son 15 yıla göre ilk defa düşüş yaşadı.

Apple Computer yeni adıyla Apple Inc., merkezi ABD’nin California eyaletinde bulunan, tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarımlarıyla ekol olan, geliştiren ve satan bir teknoloji devidir. Apple deyince akla Mac serisi pc ve notebook’lar, Iphone cep telefonları, Ipod müzik çalar, Ipad tablet ve Akıllı saati Iwatch gelmekte. Bu ürün serisi kendi alanlarında adeta bir ekol ve bir markadır. Fakat son bilanço açıklaması biraz şaşırmadık değil.

Dünyanın en değerli markası olan Apple, yıllık gelir hesaplarında 15 yıl aradan sonra düşüş yaşadığını itiraf etti.Bu rakam açıklandı 2016 yılında kasasına 45.7 milyar dolar girmiş. Beklediği cirodan tam tamına 55 milyar dolara yakın paraydı. Neredeyse karında 9 milyar dolara yakın bir açık oluşu, büyük şirketlere yara verebilir.

apple-15-yil-sonra-ilk-defa-zarar-etti-apple-satis-grafigi-gelgez

Apple 15 yıl sonra ilk defa zarar etti! | iphone yıllara göre satış adeti

Aslında Kardan Zarar etti

Geçen sene son çeyrekte 11 milyar dolar karda iken, bu sene kazandığı para 9 milyara düştü.

Apple CEO’su Tim Cook, “Bu denli güçlü talep beklemiyorduk. Yeni ürün üretiminde özellikle iPhone 7 Plus talebini karşılamakta zorlanabiliriz” diye konuştu. Apple’ı zora sokan ise Çin. Çin’de akıllı telefon piyasası çok gelişti ve neredeyse Iphone yakın özelliklerde ve kalitede ürün yapmaya başlanması rekabeti arttırdı. Samsung’un çıkardığı  Galaxy Note 7 geri toplanması bile Apple’in cirosunu arttıramadı.

Apple Şirketi, 24 Eylül 2016 yılının biten son mali çeyreğinde 45,5 milyon iPhone sattığını açıkladı. Noel’de satış kampanyalarından umutlu fakat üretecekleri kapasitenin düşebileceğinin sinyalini verdi. Yani talepler karşılanamayabilir.

Apple 15 yıl sonra ilk defa zarar etti! | Ceo Tim Cook

Apple 15 yıl sonra ilk defa zarar etti! | Ceo Tim Cook

Apple yöneticileri Çin ve ABD‘de dördüncü çeyrekte satışların düşmesine karşın iPhone 7 için talebin güçlü olduğunu hatta bu açığın iphone 7 plus ile kapatacağı görüşünde.

Yıl sonu kapanışındaki cironun 78 Milyar dolara çıkacağını düşünen, yöneticiler gelecekten umutlu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ