18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Açıköğretim son sınıftakilere müjdeli haber!

Açıköğretim son sınıftakilere müjdeli haber!

Açıköğretim son sınıftakilere müjdeli haber!

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim öğrencilerine Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından açıklanan bir haber bir çok kişiye yakından ilgilendiriyor. Üç ders sınav hakkı ile ilgili resmi açıklamaları paylaşacağız.

Açıköğretim’de son sınıf öğrencileri kayıtlı sayısı yaklaşık 1,5 milyon civarında. Rektör bu öğrencilerin adeta yüreklerine su serpti. Rektör’ün açıklamalarına göre yapılan bu telafi, başarılarını arttırmaya yönelik olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olacak duruma gelen fakat tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için uygulanan tek ders sınavları, 2017’den sonra üç derse çıkarılacağını açıkladı.

Prof. Dr. Naci Gündoğan, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya önlisans programlarında ilişkisi halen devam eden kayıtlı olan, üç dersten başarısız olan ve bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrencilere tanınan üç ders sınav hakkından kimlerin yararlanabileceğini tek tek açıkladı.

Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın açıkladığı şartlar

  1. Öğrencinin üç ders sınavına hak kazanması için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış şartı aranmaktadır.
  2. Öğrenci başarısız olduğu bu üç dersten eğer (DZ) ve/veya (YZ) harf notu almışsa, telefi sınavı hakkı kazanamaz.
  3. Üç ders sınav hakkı ,Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri)’tanınmaz.
  4. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notunun yerini alacaktır.
  5. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir. Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu  esas alınarak hesaplanmaya alınır.
  6. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları” dikkate alınarak oluşan harf notu aralıklarına göre belirlenir.
  7. Üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenciler için hiç bir mazeret kabul edilemez ve mazeret sınavı yapılmayacaktır.

Açıköğretim son sınıftakilere müjdeli haber! | 1,5 milyon kişi AÖF sınavlarına giriyor.

Sınavlar ne zaman? Nerede olacak?

Yurt içindeki sınav tarihleri 22 Temmuz 2017 tarihinde, belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleşecek. Hapiste olanlar için ise bağlı bulunduğu illerdeki cezaevlerinde yapılacak.

Yurt dışında olanlar ise  13 Ağustos 2017 Pazar günü, belirlenen merkezlerden sınavlara katılabilecek.


Açıköğretim Sistemi’nde kayıtlı öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olmasınız dileriz.
Gelgez.net Ekip

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ