DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yıldırım insana çarpar mı?

Yıldırım insana çarpar mı?
A+
A-

Yıldırım insana çarpar mı? | Yıldırım çarpması öldürür mü?

Her mevsimde fırtınalı bir havadan sonra güçlü bir gök gürültüsü olur.Şimşekler in ardından ağaç dallarını andıran bir elektrik boşalımı gözükür. İşte bu yıldırımdır. Bulut ile toprak arasında yüksek gerilime sahip elektriğin bir nevi topraklanması yani elektiriğin boşalmasıdır. Elektrik boşalması için 2 farklı elektrik yükü olmalıdır. Her zaman değil ama sıkça görülen toprağa yakın bulutların pozitif, üstteki bulutlar ise negatiftir. Buradan anlayacağınız gibi her zaman yıldırım düşmesi olmaz. Bazen tam terside görülebilir.Yani yüksek voltaj yükü yani elektrik bazen yerden yukarıda çıkabilir.(Meteroloji Genel Müdürlüğü)

Yıldırım Düşmesi yada yıldırım çarpması bir topraklama olayı ise o anda ya insanda varsa ne olur?Dedelerimiz  hep biz gök gürültüsünde dışarda olmamalı yıldırım çarpar derler. Yıldırım insana çarpar mı?

Evet. Yıldırım insana çarpar ve dünyada her yıl 1000’den fazla kişi ölmektedir. Her yıldırım çarpmasında ölüm olmaz bazen yıldırım insanda sadece bir kaç günlük izde bırakır.

Türkiye’de yıldırım çarpması ender görülen olaylardan. Bunun sebebi hep uyarılmamız ve camilerdeki paratonerlerin çokluğuda olabilir 🙂

Paratoner yıldırımçeker yada yıldırımsavar olarak adlandırılan havadaki elektrik yükünü toprağa aktaran bir araştır. Metal bir çubuğun toprakla arasında kablo düzeni ile yıldırımın üzerindeki elektriği toprağa aktarır. İlk olarak bunu yapan kişi ise Benjamin Franklin’dir.

Yıldırım’ın üzerindeki elektrik miktarı nerdeyse 1 milyar volt olabiliyor ve neredeyse 15000 °C’ye kadar sıcaklığını arttırabilir. Yıldırım eğer topraklama için bir insanın bedenini kullanırsa sizce ne olur? Elektrik çarpması öldürür mü sorusuyla aynı değil mi?

Yüksek elektirik insanı genelde öldürür yada sakat bırakır. Yıldırımın olası durumlarda hemen kapalı bir yere geçmeli ve açık alanlardan kaçmalı. Açık alanda bir ağacın arkasınada saklanmak komik olur tabi. Herhangi bir yapının içinde saklanmak lazım. İngiltere yağışın en çok olduğu ülkelerden biridir. Her yıl ortalama 60 kişiye yıldırım çarpar ve sadece yüzde 25’i normal hayatlarına devam ediyor. Geri kalan yüzde 75 ise sakat kalıyor yada ölüyor.

Yıldırım çarpıpta hayatta kalan insanlar vardır. (biz bu gruba şanslı diyoruz) Genelde 2 gün yada 3 günlük vücudunda kılcal damarların patlaması ile ağaçın dallarını andıran izler kalıyor. Sonra yavaş yavaş gözden kayboluyor.

Yıldırım insana çarpar mı? | İnsana Çarpan yıldırımın etkileri

Yıldırım insana çarpar mı? | İnsana Çarpan yıldırımın etkileri

Yıldırım çarpan insana dokunabilir, size tesiri olmaz ve onu acil bir servise götürebilirsiniz.

Peki yıldırımdan korunmak için ne yapmalıyız?, Nelere dikkat etmeliyiz? ,Nasıl Korunmalıyız?

Yıldırımdan Korunma Yöntemleri | Yıldırım Çarpmasını Nasıl Engelleriz?

  • Deniz, göl yada havuz içindeyseniz hemen çıkın  ve kapalı bir ortama sığının. Otomobilleriniz de olabilir.Lastikler yalıtkan dır.
  • Açık arazide yapacak bir şeyiniz yok ve kaçacak, sığınacak yer bulamıyorsanız mutlaka minumum alanda kendinizi sıkıştırmalısınız. Mesela çömelmeli ayaklar birleşik, eller dizde, baş kolların arasında olmalı.
  • Ağaç, telefon direkleri, elektrik direkleri, bayrak direkleri, demirden yapılmış ev dışındaki her şey, metal eşyalardan uzak durmalı. Demir uçlu şemsiye sizin için bir intihar şekli olacaktır.Gök gürültülü havalarda şemsiyeli olmak risklidir.
  • Evde iseniz çok sorun olmaz ama anten çatıda varsa yada balkonda, siz genede elektrikte bir şey bırakmayın. Tüm fişleri olabildiğince hemen çekin.
  • Toplu halde olmayın. Çünkü bir yıldırım çarpması diğer kişiye zıplayabilir.
Yıldırım insana çarpar mı? | İyileşebilme olanağı vardır.

Yıldırım insana çarpar mı? | İyileşebilme olanağı vardır.

 

Kaç çeşit Yıldırım Çarpması vardır?

Şimdiye kadar olabilmiş Yıldırım Çarpması olaylarından yola çıkarak, Doğrudan Çarpma,Yandan Çarpma ,Topraktan Çarpma olarak 3 türe ayrılabilir. Doğrudan Çarpma direk size gelmesidir. Yandan Çarpma yanınızdaki birinden size sıçramasıdır. Topraktan gelmesi ise yıldırım toprağa çarpar yol alır ve o anda toprak üstündeyseniz size de çarpabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.