DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

82 TL’nin üstünde elektrik faturası gelenlere müjdeli haber!

82 TL’nin üstünde elektrik faturası gelenlere müjdeli haber!

82 TL’nin üstünde elektrik faturası gelenlere müjdeli haber!

Herkesin istediği yerden elektrik alsın diye bir yasal düzenleme var. Fakat 120 liranın üstü olan fatura sahipleri için geçerliydi. Ama yeni düzenleme ile 2017 yılı Ocak ayından sonra aylık faturalar 82 TL’nin üzerinde ise artık elektrik tedarikçi firmayı kendimiz seçebileceğiz. Bu haberi ise en yetkili ağızdan, özel bir TV kanalına bilgi veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mustafa Yılmaz tarafından bildirildi.

Ne değişecek ki? Herkesin aklında ki soru da bu. Burada bilmemiz gereken Dağıtıcı ve Tedarikçi terimleridir. Son zamanlarda yapılan değişiklik ile devlet elektrik dağıtım işinden vazgeçmiştir. Bunun yerine elektriği toptan alan ve dağıtan dağıtım şirketleri vardır. Dağıtım şirketleri, tüketicilere elektrik satamaz. Elektriği satacak yani son tüketimi yapacak olan vatandaşa aracılık yapacak, faturasını gönderecek, para işlerini ve abonelik işlemleri yapacak olan tedarikçi firmalardır. İşte bizim de şu anda faturamıza baktığımızda faturayı kesen kim ise o bizim elektrik tedarikçimiz.

Şöyle bir şey tedarikçi elektrik üretmez, sadece abonelik ve tahsilata bakar. Tıpki bir GSM operatörün işlemlerini bir bayi tarafından yapılması gibidir. Bayiler tıpkı tederikçi gibidir. Sizin abonelik işlemleri, devir, nakil, kapatma, tahsilat işlemlerini yapmakta.

Tedarikçiler dağıtımcıdan ne kadar çok güç alırsa faturalar düşer. Yani değiştirmekte tabi ki fayda var. Çünkü eskiden tekel olan bu iş şimdi birden tedarikçi tarafından yapılmakta. Rekabet artacak ve faturalarımız inşallah düşecek 🙂

Peki biz bu tedarikçilerle anlaşma yaparken neye dikkat etmeliyiz?

Bu konuda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mustafa Yılmaz, açıklama yaptı. Aslında yasaya göre faturası 120 lira’dan yüksek olan aboneler tedarikçilerini seçebiliyordu. Fakat yeni düzenleme 3 bin 600 kilovatsaatten, 2 bin 400 kilovatsaate düşürüldü. Böylece 120 lira 82 liraya düştü. 2017 Ocak ayı ve sonrası faturanız 82 lira üstü ise artık seçme hakkı sizin!

Mustafa Yılmaz’ın verdiği bilgilere bakarsak, yaklaşık 8.5 milyona yakın tüketici artık serbest olma hakkı kazanabiliyor. Böyle bir pazarın açılması tedarikçilerin arasındaki rekabeti kızıştıracak ve son gülen biz olacağız inşallah 🙂

Fakat!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mustafa Yılmaz, 2017’de başlayacak bu düzenleme de tüketiciler tedarikçilerini seçerken çok dikkat etmeli. Abonelik sözleşmeleri çok dikkatlice okunmalı. Çünkü tedarikçiler, indirim verecekler ve bunu bir sözleşmeye bağlayabilirler. Hepimiz biliriz ADSL sözleşmelerinde ki gibi 6 ay indirim yada bedava deyip, iptal ettirdiğinizde size 2 sene sözleşmeniz var! iptal ederseniz  şu kadar indirim yada cezayı ödemek zorundasınız! dediklerini hatırlar gibiyiz.

Çok Dikkat edilmeli ve sözleşmeler okunmalı. Bunu genelde sözleşme yaparken söylemezler. Titiz davranmalı ve attığımız imzayı neye attığımızı bilmemiz gerekir.

Elektrik tedarikçimizi nasıl değiştireceğiz?

Merak etmeyin onlar sizi bulurlar. Kapınıza kadar geleceklerdir ama sakın kapıdan ayak üstü işlemler yapmayın. Önce kampanyaları inceleyin. Size getirisini sorun ve hesabınızı iyi yapın. Eğer yapamıyorsanız bir bilenden destek alın.

82 liranın üstü faturası gelen aboneler, daha ucuz bir elektrik için yeni tedarikçilerine giderler. Başvuru ve sözleşmenizi yaparlar.Bu değişiklik 1 yada 2 ay içinde sonuçlanabiliyor. Bu arada mevcut elektriğiniz kesilmiyor.

Hangi evraklar gerekli?

Son döneme ait birkaç fatura örneği, Abonenin Resmi kimlik fotokopisi, Kullanım yeri ve abonenin adres bilgileri gereklidir.

YORUMLAR
 1. Mahir Ulutaş dedi ki:

  EMO İzmir Şube Başkanı,
  Dikkat edilmesi önemli nokta tedarikçiler. Lisansı var mıdır? Kontrol edin.
  En çok gelen EMO’ya şikayet ise “”Genellikle indirim oranlarının faturalara düşük yansıması ve eskisine kıyasla daha fazla ödeme yapılmak zorunda kalınması oldu.”

  İndirim beklentisi ile tedarikçi değiştiren konut kullanıcıları, fatura sürprizleriyle karşılaşmamak için içinde EPDK’nin belirlediği serbest tüketici olmayanlara ilişkin tarifeye kıyasla indirim yapan hükümler dışında kalan konulara atıfta bulunan sözleşmeleri imzalamaktan imtina etmelidir.”

 2. Memati bas dedi ki:

  Her ser iyi hosta bu dafitim bedeli adi altında abineyelere yerletirmek sureti ile tahsil edilen ucretin ne sebeple tahsil dedildigini kimse sormuyor yaw kardesim bana damacana ile su mu bakkaldan ekmekmi getiriyorsun bidlginiz soygun yapiyorlar ama kimsenin umrunde degil