18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur?

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur?

Yara İzleri Neden Kalıcı Olur?

Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşme sürecine yara izi denir. Derinin herhangi bir travma sonucu hasar görmesi nedeniyle vücutta açık yaralar oluşabilir.

yara-izleri-neden-kalici-olur |gelgez.net|

yara-izleri-neden-kalici-olur |gelgez.net|

Yaranın iyileşme sürecinde öncelikle kanın pıhtılaşması ile kanama durur. Kan pıhtılaştıktan sonra yüzeyi hava ile temas ettiğinde sertleşir. Bunun sonucunda da yara kabuğu meydana gelir. Hasar gören dokunun onarılması için vücut kolajen proteini üretir. İyileşme sürecinin en başında bölgede şişkinlik ve kızarıklık olur. Bu renk zamanla soluklaşır ve şişkinlik ortadan kalkar. Sorun şu ki; iyileşen bölüm derinin diğer bölgelerine bakıldığında yara izi daha belirgindir.

Derinin en üst katmanının altında bulunan dermis tabakası da kolajen proteininden oluşur. Yaranın iyileşmesi için üretilen kolajen yapısı, deride bulunan kolajenin yapısından farklıdır. Bu ipliksi bir yapıya sahip proteindir. Dolayısıyla deride bulunan kolajen düzensiz bir yapı ile bir araya gelmiştir. İyileşmiş yara üzerindeki kolajen ise birbirlerine paralel şekilde yönlenmiştir. Kolajenin üç boyutlu yapısı proteinlerin özelliklerini etkilemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ