DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Would nasıl kullanılır? Would ile used to arasındaki fark nedir?

Would nasıl kullanılır? Would ile used to arasındaki fark nedir?
A+
A-

Türkçe’de eskiden o çok konuşurdu,  o çok iyi futbol oynardı gibi geçmişte yapılan eylemli işleri anlatır fakat şu an için bilginiz olmayan durumlarda would kullanılır.  Would ile ilgili örnekler yaparak would kullanımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Would ile used to arasındaki farklılık nelerdir? sorusunun da cevabını alacaksınız.


Would nasıl kullanılır? Would ile used to arasındaki fark nedir?

Would bir yardımcı fiildir. Would ile ilgili bilinmesi gereken ve “used to” kalıbından ayıran en önemli şey, şu an ile ilgili bir mesaj içermiyor olmasıdır. Halbuki used to geçmişte yapılmış ama günümüzde yapılmayan eylem ve durumları bildiriyordu.  Would sadece eylem içeren cümlelerde kullanıldığını unutmayalım.

Would 2 farklı şekilde kullanılır.

1. Would, anılar için kullanılır.

Geçmişte yapılan sürekli bir iş anlatılır. Fakat o iş günümüzde tekrarlanıyor mu tekrarlanmıyor mu hakkında bilgimiz yok. Used to ile ayrıldığı noktalardan biride budur. Örneklere geçelim.

  • Merve would speak a lot. ( Merve çok konuşurdu.) Geçmişte Merve çok konuşurdu ama Mervenin şu an ile ilgili hala çok konuştuğu ile ilgili bir bilgi yoktur.
  • He would play football all the time ( O sürekli futbol oynardı. Geçmişte yaşanan tek bir değil, devamlı yaptığında would kullanılır) Şu an ile ilgili bir mesaj içermiyor.

2. Would, şu anın hayali için kullanılır.

Örneklerle daha iyi anlatabiliriz. Örneğin size birisi, cebinizde 100 milyonun olsa ne yapardınız? diye bir soru sordu. Siz de bir tatil hayali kurdunuz ve  “I would leave Turkey. “( Türkiye’den ayrılırdım.).

Bir arkadaşınız size kız arkadaşı ile ilgili tartışmasını anlattı ve sizden yardım istedi. Sizde, Senin yerinde olsaydım , “I would apologise”. (Özür dilerim.)

Evde elektrik sigortası değişecek  ve elektirik hakkında bilgili Ahmet diye bir arkadaşınız var. Şimdi düşünüyorsunuz, “Ahmet burda olsaydı bunu yapardı” , “Ahmet would fix this.”


3. Would, geçmişin geleceği hakında kullanılır

Örneğin şehir dışındaki arkadaşınız Ali partinize katılacaktı ve yakın arkadaşı Veli partiye geldi ve ona Ali nerede diye sorsunuz? Veli’de katılacaktı ama otobüsü kaçırdı.  “He would join (katılacaktı), but he missed the bus. (ama otobüsü kaçırdı.)”


Would ile used to arasındaki fark nedir?

“Would” yardımcı  iken, “Used to” bir yardımcı değildir. Did yardımcı ile kullanılır.

Geçmişte eylemlerde her ikiside kullanılır. “Used to” ile eylem geçmişte bittiğini biliyorken, “would” ile  geçmişte yapılan eylemin günümüzde devam edip etmediği bilinmez.

Örneğin;

Ben eskiden gym’e giderdim. “I used to go to gym”. Ama şu anda gitmiyorum anlamını karşıdaki kişi anlar.

Eğer bu cümleyi would ile kurarsak, “I would go to gym” karşıdaki kişi sizin eskiden gittiğinizi anlar ama şu an için de gidip gitmediğinizi anlamaz.

Örneğin;

Şu anda sigara içtiğinizi bilen bir kişiye ve konuşma esnasında eskiden içmediğinizi söyleyeceksiniz. “I didn’t use to smoke”.

Used to ile ilgili bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.