18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Windows 7 ve Windows 2008 R2 İşletim Sistemlerinde Başlangıç Nasıl Hızlandırılır?

Windows 7 ve Windows 2008 R2 İşletim Sistemlerinde Başlangıç Nasıl Hızlandırılır?

Windows 7 ve Windows 2008 R2 İşletim Sistemlerinde Başlangıç Nasıl Hızlandırılır?

Önceden Microsoft‘un yayınlamış olduğu bir performans güncellemesi ile Windows 7 ve Windows 2008 R2 işletim sistemlerinde başlangıç için performansınızı geliştirebilmek mümkün hale getirildi. Eğer bu güncelleme bilgisayarınızda yoksa kurmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Windows sisteminiz normal şartlarda her başlangıçta tüm svchost üzerine bağlı olan servisleri sırası ile çalıştırmaktadır. Ama sorun şudur ki; her servis dll yüklerken LoadLibrary kısmını kullanmaktadır. Yani svchost LoadLibrary fonksiyonuna cevap gelene kadar buraya kilit konulur. Dolayısıyla sıradaki servisin çalışmasını engellemektedir. Yapılan değişiklik ile de svchost artık LoadLibrary fonksiyonu üzerine sorgu yaparken, cevap bekleyen diğer servisi kilitlemiyor. Dolayısıyla da diğer servislerin açılırken zaman kaybı yaratmasına engel oluyor.

En önemlisi svchost içerisinde başlangıcı geciktirecek servisler bulunmaktadır. Eğer detaylı bir rapora bakmak isterseniz tasklist komutunu kullanarak çalışan servisleri görebilirsiniz.

 

Windows 7 ve Windows 2008 R2 İşletim Sistemlerinde Başlangıç Nasıl Hızlandırılır?Tasklist Komutu Çıktısı

 

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz svchost birden fazladır. Bazıları çok fazla servis içermektedir. Yalnızca burada çalışan servisleri gördüğünüzde bile güncelleştirmenin sizi olumlu yönde etkileyeceğini söylemek mümkün olacaktır. Eğer ilk bağlantı da verdiğimiz güncellemeyi bilgisayarınıza uygularsanız, ilgili performansı gözle görülür bir oranda fark edeceksiniz. Özellikle bilgisayarın açılış süresini yaklaşık 10 saniye kadar arttıracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ