DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Uçak korkusu neden olur? Uçak korkusu nasıl yenilir?

Uçak korkusu neden olur? Uçak korkusu nasıl yenilir?

Uçaktan korkan kişiler aslında bir fobilerinin olduğunun farkında değil. Toplumların yüzde 10 ile 25 arasında Uçak fobisi olan insan olduğu tahmin ediliyor. Uçak korkusu aslında tedavi edilebilir bir ruhsal problemdir. Bu konu hakkında geniş araştırmamız da Uçak korkusu neden olur? Uçak korkusu nasıl yenilir? Uçak korkusu nasıl anlaşılır? Uçuş korkusunun nedenleri nelerdir? Uçak korkusu neden olur? Uçak korkusu nasıl yenilir? Uçuş korkusundan kurtulmanın tedavisi var mı? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.


Uçak korkusu neden olur? Uçak korkusu nasıl yenilir?

Uçak korkusu, yolculuk yapmada herkesin başına gelecek psikolojik bir durumdur. Güncel Uçak kazaları ve yaşanan deneyimlerin, beyin ile bilinçaltındaki ölüm korkusunun birleşmesi ile ortaya çıkar. İzlediğimiz filmler bile bir nebze bilinç altına yerleşebilir.

Uçak ile seyahatin mecbur olduğu kişilerin zoraki binmesi ise tam bir işkencedir. Uçak kazaları ender görülse de, bilançosu çok ağırdır. Bu haberler ile çoğumuz korkuya kapılırız.

Geçtiğimiz hafta yaşanan Brezilya futbol takımı Chapecoense‘nin oyuncularını taşıyan  uçağın, Kolombiya’da düşmesi gibi yaşanan olaylar bilinç altına yerleşir ve bunu unutuna kadar belki uçağa binmede endişe yaşayabiliriz. Bundan önceki akıllarda kalan uçak kazası ise Malezya Hava Yollarının Ukranya‘da düşürülmesiydi.

Aynı sene aynı havayollarının ise Hint Okyanusa düşen başka bir uçağı da bulunmakta. 2015 yılının belki akıllarda kalan uçak kazası ise, Germanwings’in bir uçağı ise geçen yıl pilotunun bilerek Alp Dağlarına çarpması ile parçalanmıştı. Ard arda gelen haberler biraz daha bilinç altında uçuş korkusunu tetikliyor.

Uçak korkusu neden olur? Uçak Korkusu nasıl yenilir? | Chapecoense futbol takımının uçağı Kolombiya'ya düşmüştü.

Uçak korkusu neden olur? Uçak Korkusu nasıl yenilir? | Chapecoense futbol takımının uçağı Kolombiya’ya düşmüştü.

Bazılarında ise kapalı ortamlarda kalma hastalığı olan Klostrofobi’den kaynaklı uçuş korkusu da yaşanabilir. Sadece Uçak değil kapalı yerler asansör, küçük odalar, otomobil, tren, otobüs, uçak, MR cihazı, kalabalık ve kapalı mekanlarda da aynı korkuyu yaşarlar.

Aynı zaman da Agorafobi olan kişilerde de uçak korkusu devamlı vardır. (Agorafobi, kişinin kendini güvende hissettiği ortamlar dışında bulunması ile gelişen bir anksiyete bozukluğudur.)


Uçak yolculuğu ne kadar güvenli?

2015 IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) verilerine göre 3,5 milyar kişi uçak ile yolculuk yapmış. 68 uçak kazasında sadece 4’ünde ölümlü kaza olmuş. 2015 yılında ölen kişi sayısı 136.

Otomobil ile seyahatten neredeyse 100 kat daha güvenli. Tren yolculuğundan ise 6 kat, yolda yürümekten 8 kat, evde oturmaktan 18 kat daha güvenlidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2013’te kara ulaşımı ile oluşan kazalarda ölen kişi sayısı yaklaşık 1,25 milyon.


Uçak korkusu nasıl anlaşılır? Uçuş korkusunun nedenleri nelerdir?

Psikolojik rahatsızlıkları dışında ki kişiler uçuş korkusu yaşadıklarını pek kabul etmeselerde, size Uçak Korkusunun oluşturduğu belirtilerden bahsedelim. Ağız kuruluğu, yutkunamama, nefes almada zorlanma, rüyadaymış gibi hissetme, midede rahatsızlıklar, baş ağrısı, hızlı kalp atışı, tuvalete gitme hissi, yüz renginin solması, terleme gibi belirtiler varsa sizde de uçuş korkusu var demektir.

Araştırmalara göre  insanların yüzde 2 ile 10’u arasında uçuş korkusu yaşamakta. Yüzde 30’u yakın kısmı ise endişe ile bakıyor yani azcık korkuyor. Erkeklere oranla kadınlardaki korku oranı daha yüksek. Kadınlarda bu korku biraz daha yüksek oranda görülüyor.

Uçak korkusu neden olur? Uçak Korkusu nasıl yenilir?

Uçak korkusu neden olur? Uçak Korkusu nasıl yenilir? | Uçuş Korkusu tedavi edilebilir.


Uçuş korkusunun nedenleri nelerdir?

Vermont Üniversitesi psikologlarından Matthew Price, uçak fobisi yani uçak korkusunun asıl nedeninin haberlerde okudukları uçak kazalarıdır. Hatırlarsanız 2015 Kurban Bayramı Tatilinde Araba ve Otobüs ile seyahatlerdeki kazalardaki ölüm sayısı, alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen, 134 kişi öldü, 816 kişi yaralandı.

Buna en güzel örnek ise ABD’de 11 Eylül’deki ikiz kulelere yapılan uçaklı intihar saldırısı. Uçak korkusu artınca herkes kara yolunu seçmiş ve 1600’e yakın ek trafik kazası ile ölüm meydana getirmiştir.

Fakat Uçak korkusu olan kişiler, bazı şeyleri bahane edip binmemeye çalışır. Mesela yüksekten korkarım, kapalı yerde kalamıyorum, kusarım bana herkes güler utanırım gibi sebepler asıl temelde olan psikolojik sorunları saklamak içindir.


Uçuş korkusu nasıl yenilir? Tedavisi var mı?

Bazen de yüksekten korkma, kapalı yerde kalma korkusu vs. yüzünden uçağa binememe, eğer hastalanır kusarsam, rezil olurum, utanırım düşüncesi ile uçağa binememe şikayeti olan kişiler görünürde uçaktan korktuklarını sanırlar. Ancak, esas sorun alttaki diğer korkularıdır.

Uçaktan korkan kişiler, günlerce sürse de buna rağmen, seyahatlerinde gemiyi tercih edenler büyük kısmının nedeni uçak korkusudur.

Uçak korkusu tedavi edilebilir. Bazı kişiler kendilerine göre antidepresan, alkol gibi çözümlere gidiyorlar.Sorunun kaynağını çözmeyen bu taktiklerler yerine korkuyla yüzleşip derin nefes alıp vermekle üstesinden gelinebilir. Fakat ciddi psikolojik tedavilerde uzmanlardan kesinlikle destek alınmalı ve uçağa kesinlikle binilmemelidir.

Hipnoterapi, psikoterapi ya da bilişsel davranış terapisi ile bunun üstesinden gelinebilir. Yurt dışında bunla ilgili tedavi amaçlı simülatör kullanılmakta.

Maddi kaynakları fazla olan kişiler ise psikologlarıyla beraber uçuyor.

Uçuş korkusu yenilebilir bu yüzden uzman desteği almanız gerekiyor.Bir çok kişi bu korkuyu yendi. Hatta Bazıları ise uçuş korkusunu yenip, pilotluk bile yapıyor.(2009’da kaza yapan Amerikalı iş adamı Clay Presley şu anda pilotluk yapıyor)


Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.