18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Microsoft’tan ARM ve Qualcomm Destekli Yeni Bilgisayar Geliyor!

Microsoft’tan ARM ve Qualcomm Destekli Yeni Bilgisayar Geliyor!

Microsoft’tan ARM ve Qualcomm Destekli Yeni Bilgisayar Geliyor!

Microsoft, yeni çıkaracağı dizüstü bilgisayar için çalışmalarına devam etmektedir. Üzerinde ise özellikle akıllı telefonlardan sürekli duyduğumuz Qualcomm işlemcisinin kullanılması beklenmektedir.

Aslında 2016 yılının sonlarında Microsoft ve Qualcomm, ARM tabanlı ve Snapdragon işlemcili bir dizüstü bilgisayar geliştireceğini duyurmuştu. Şirketler, Windows 10 işletim sistemi çalıştıracak olan bilgisayarları en kısa zamanda piyasaya çıkaracaklarını belirtti. Microsoft ise böyle bir cihaza başlanacağını doğrulamış durumda. Hazırlanmış olan rapora göre ARM tabanlı bilgisayarların geliştirildiği belirtilmiş. Ayrıca bu işin arkasında da ya Microsoft ya da Lenovo‘nun olabileceği belirtilmiş. Raporun içeriği bu kadarla sınırlı kalmıyor. Bu yeni cihazların aynı zamanda Surface modelinin yenisi olabileceğinden de bahsedilmiş. Daha önceden hatırlayacaksınız ki, Microsoft‘un Surface Pro 5 modeli bazı aksaklıklardan dolayı gecikmişti. Çünkü Microsoft, daha önceki Surface modelleri üzerinde ARM tabanlı işlemciler kullanmaktaydı.

Son olarak yeni Surface bilgisayarların, Qualcomm‘un bu yıl başlatmış olduğu ARM aygıtları ile geleceği konuşulmaktadır. Bu arada akıllı telefonlar üzerindeki Snapdragon 835 işlemcisi de ARM ile desteklenmektedir. Öncesinde Microsoft ve Qualcomm‘un yapmış olduğu demo üzerinde Windows 10 işletim sisteminin Snapdragon 820 ile çalışabildiği görülmüştü. Yani mobil platformlar üzerinde kullanılan işlemciler, yakın zamanda Windows 10 işletim sistemine de destek verebilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ