19.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Türkiye Apple’a O Şifreyi Sordu!

Türkiye Apple’a O Şifreyi Sordu!

Türkiye Apple’a O Şifreyi Sordu!

Rus büyükelçiyi öldüren suikastçi olayının ardından, olayda çıkan iPhone 4s üzerindeki 4 haneli şifreyi kırmak için polisler çalışmalara başladı. Bilinmeyen o şifreyi Apple‘a sordular.

Ankara’da Rus büyükelçiyi öldüren suikastçinin üzerinden çıkan iPhone 4s telefonunun, Amerika, Rusya ve Türkiye arasında bir krize yol açabileceği düşünülüyor. iPhone 4s marka cep telefonunu incelemek isteyen polis ekipleri cihazın şifreli olduğunu gördüler ve şifreyi kırmak için yapılanlar sonuç vermedi.

Polis ekipleri şifreyi kırmaları için iOS sistemini geliştirmiş olan Apple şirketine başvurmuş. Şu ana kadar bir cevap almamışlar. Ancak sorun şu ki, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan ve halkın üzerine açılan terör eyleminde öldürülen teröristin üzerinden de kilitli olan iPhone çıkmıştı. FBI şifreyi çözememişti. Ve Apple‘dan şifreyi kırmasını istemiş ancak olumsuz yanıt almışlardı.

Apple‘ın dolayısıyla Türk ekiplere de olumsuz cevap vermesi bekleniyor. Bu da muhtemelen yeni bir krize neden olabilir. Diğer bir seçenek olarak ta FBI‘ın kullandığı yöntemi Türk ekiplere açıklaması söz konusudur. Ancak yine bir sorun var ki Amerika, Rus istihbaratının bu bilgiyi öğrenmesini istemeyebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ