20.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Termos lekeleri ve kokusundan kurtulmanın kolay yolu nedir?

Termos lekeleri ve kokusundan kurtulmanın kolay yolu nedir?

Termos lekeleri ve kokusundan kurtulmanın kolay yolu nedir?

Termos Nasıl Temizlenir?, Termosun içinde oluşan kara lekelerden nasıl kurtuluruz?, Termostaki Kötü Kokuları Nasıl Gideririz?, sizlere bu yazımızda Termosa zarar vermeden temizlemenin basit, kolay ve anlaşılır püf noktalarıyla anlatmaya çalışacağız.

Herkesin evinde ve işyerinde artık birer termosu vardır. Çünkü sıcaklığı muhafaza ettiği için uzun süre içindeki sıvıyı keyifle içebiliyoruz.

Termos, 1892 yılında İngiliz Sir James Dewar tarafından bulunmuş, içi yalıtım maddesiyle kaplanmış, içindeki sıvının sıcaklığına göre, ister soğuk yada ister sıcağı koruyabilen metal yada plastik bir kaptır.

Termosun içinde 2 katman var. Aralarında hava olmayan bir boşluk bulunmaktadır.bizim sıvıyı koyduğumuz iç katman ile dış tarafındaki havasız boşluk ısı korunumunu sağlamaktadır. Her zaman elimizin altından olan termoslar çay kahve taşıma derken, içlerinde lekeler bariz oluşmaktadır. Genelde içine su tutup temizlediğimiz ve zarar veririz diye pekte dokunmayız.

Termos lekeleri ve kokusundan kurtulmanın kolay yolu nedir? | İçi leke tutmuş termos bardak


Termos Nasıl Temizlenir?

Sizlere termosları nasıl kolayca temizleriz? ile ilgili basit kolay ve pratik yollarını önereceğiz.

Termosun içine 1 yemek kaşığı kadar sıvı bulaşık deterjanı dökün. Sıvı deterjanım yok diyorsanız toz deterjanlarda olabilir. Üzerine yarım su bardağı kadar sıcak su koyun.Termos kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Bu yol ile termoslarınız temiz kalır.

Termosların içinde leke varsa diğer önerimize geçelim. Termosun içine yemek sodasından bir kaşık koyun ve üzerine su koyarak ağzını kapatın ve 5 dk kadar çalkalayın. O halde 1 gün boyunca bekletin,ertesi gün içini boşaltıp su ile durulayın.

Eğer hala termos lekelerinden kurtulamadım diyorsanız bu sefer başka bir yol öneriyoruz. Fakat bu temizlik için termosun içi cam mı demir mi? sorusunu sormamız gerekiyor.

Eğer demirse bir bardak pirinç koyun ve üzerine 1 bardak sıcak su koyup termosun ağzını kapatarak, leke çıkarana kadar çalkalayın.

Termosun içi demirse başka bir yolumuz daha var. Termosun içine yarısından az olacak şekilde buz parçaları koyun ve üzerine 2 yemek kaşığı tuz koyup ağzını kapatıp çalkalayın.

Bu önerilerimiz ile termos lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Termosun içi camsa, içine yarım su bardağı sirke koyun ve üzerine ılık su koyarak ağzını kapatın ve 5 dk iyice çalkalayın. Bir gün boyunca bekletin.  Sonrasında durulayıp kullanabilirsiniz.

Termostaki Kötü Kokuları Nasıl Gideririz?

Termos kokularından kurtulmak için 1 su bardağı tuzu termosun içine koyun ve öylece 1 gün bekletin.

Termos Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Termosu temizlemede bulaşık makinesini kullanmayın.
  • Termosun tamamını suyun içine daldırıp,yıkamayın.
  • Termosun lekeleri için leke çıkarıcı ya da beyazlatıcı ile temizlemeyin.
  • Termosun leke çıkarma işlemlerinden sonra iyice durulamayı unutmayın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ