16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Süper-Bükülebilir 3D Kemikler geliyor

Süper-Bükülebilir 3D Kemikler geliyor

Süper-Bükülebilir 3D Kemikler geliyor

 

Hayal gücümüzün doruklarına ilerlerken bilim dünyasından tıp alanına bir yenilik daha. Neredeyse kırılmaz, kopmaz, parçalanmaz ve hatta yamulmaz kemikler geliyor. Hemde 3D printer ile çok kısa bir sürede yazdırılabiliyor.

 

Chicago’da Northwestern Üniversitesi’nde malzeme bilimi mühendisi olan Ramille Şah ve arkadaşları tarafından yeni süper-bükülebilir malzemeden üretlen 3-D baskılı kemikler gelecek için umut vaadediyor. “Hiperelastik” bu kemikler ilk olarak kırık, çatlak ve hasarlı kemiklerin onarılması, iyileşme süreçlerinin hızlandırılması alanlarında görev alacaklar.

 

İnsan kemikleri ve dişlerinde bulunan kalsiyum, elastiki bir cins polimer artı hidroksiapatit karışımı olan ürün şimdiye kadar çeşitli hayvanlar üzerinde denenmiş ve başarılı sonuçlar almış.

 

Kafatası hasar almış bir makağa sorunsuz olarak kemik implantı yapılmış ve İimplant sırasında kullanılan 3D kemik 1 ay içerisinde doğal kafatası dokusuna başarıyla uyum sağlamıştır.

 

Hiperelastik Kemik (hyperelastic bones) “süper esnek”  aynı zamanda sağlam, gözenekli ve 150 kilo yük karşısında dayanıklı.

Süper-Bükülebilir kemik

Süper-Bükülebilir kemik

 

3D Yazıcı Nedir:

Katmanlı üretim (Additive Manufacturing) olarak kabul edilen 3D Yazıcı teknolojisi, bilgisayar ortamında tasarladığınız 3 boyutlu objeleri somut hale dönüştürebileceğiniz hızlı prototipleme araçlarıdır. STL dosyası olarak kaydedilen 3 boyutlu tasarımlar, 3D Yazıcıya gönderilerek katman katman gerçeğe dönüştürülür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ