DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sorunlu iş arkadaşı ile nasıl başa çıkılır?

Sorunlu iş arkadaşı ile nasıl başa çıkılır?

Sorunlu arkadaşla baş etme yolları nelerdir? Zor iş arkadaşlarına karşı nasıl davranmalı? sorularının cevabını arıyorsunuz? o zaman okumaya devam edin.


Sorunlu iş arkadaşı ile nasıl başa çıkılır?

İşyerinde yaşadığınız gerginlik ve karamsarlığın başlıca nedenlerinden biri çalışma arkadaşlarınızla kurduğunuz ilişkidir. Aşağıda meslek yaşamınızı kimi zaman cehennem azabına dönüştürebilen iş arkadaşlarıyla baş etmenizi sağlayacak birtakım öneriler yer alıyor.


İnsanlar iş ilişkilerinde başarılı olmayabilirler

Çoğumuz ister istemez yakınlık kurduğumuz insanlarla birlikte çalışma yeteneğimizi fazlasıyla büyütürüz.

Salford Üniversitesi’nden psikolog Ashley Weinberg, “Bu durum otomobil sürmeyi andırıyor. Hepimiz genelde direksiyon başında oldukça başarılı olduğumuzu düşünürüz. Çoğu zaman duygusal zekamızı abartma eğiliminde olur, söz gelimi, duygu ve düşüncelerimizi başkalarına nasıl aktardığımızın farkına varamayız” diyor.

Başkalarıyla iyi geçinebilme konusunda çalışanların ufak gruplar halinde eğitim almalarının çok yararlı sonuçlar doğurabileceğine inanıyor.


Tahammül edemediklerinizle bile diyalog kurun

Her kurumda görmeye bile katlanamayacağınız en azından bir kişi mutlaka vardır. Weinberg, bu kişi ya da kişileri olabildiğince göz ardı edebilmek gerektiğini belirtiyor: “Bu kişiyle ve onun olumsuz tavırlarıyla her an yüzleşmek zorunda değilseniz, en basit çözüm ondan uzak durmak olabilir.

Öte yandan, Roterdam Erasmus Üniversitesi’nden Arnold Bakerda, “Bu kişi ya da kişilerden kaçınmanız olanaksızsa, onlarla konuşmaya ve aranızdaki sorunları çözmeye çalışın. Kendi duygularınızı kontrol edebilirseniz, birlikte bu sorunlarınızı tartışmanın bir yararı olabilir”


Yüz yüze çalışmak verimi artırır

Çalışma arkadaşlarınızla internet üzerinden iletişim kuruyor ve onlarla hiç karşı karşıya gelmiyorsanız, isteklerini göz ardı etmek de daha kolay olur.

Öyle ki, ekibinizde uzaktan çalışan elemanlar varsa onların belli aralıklarla ofise uğramalarını sağlayın. İş ilişkilerinde güven oluşturmak istiyorsanız, yüz yüze gelmek çoğu zaman çok daha olumlu sonuçlar doğurur.

Böylelikle, birbirinize güvenip güvenemeyeceğinizi de daha iyi anlayabilirsiniz.


İyi bir yöneticiye sahip olmaya bakın

İyi yöneticiler yönettikleri kişilere birtakım özgürlükler tanır, karar alma ve strateji belirleme sürecinde onların görüşlerine başvurur.

İnsanlar birden çok ekiple çalıştıklarında, bir ekipteki iyi bir yönetici öteki ekipteki kötü yöneticinin olumsuzluklarını dengeler ve çalışanların verimini artırabilir. Bu yüzden, ne yapın edin, iyi bir patronla çalışmaya bakın.


Yöneticinizin sağlığınızı bozmasına izin vermeyin

Kötü bir yönetici yalnızca yaşamınızı zehir etmekle kalmayıp, sağlığınıza da zarar verir. İsveç’te 20 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma yöneticileriyle iyi geçinemeyen insanların çok daha sıklıkla hastalanıp izin aldıklarını ve araştırma süresince izlemeye alındıkları 10 yıl içinde kalp krizi geçirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Öyle ki, sağlığınıza önem veriyorsanız çalışma ekibinizi ya da iş yerinizi değiştirmenizde yarar var.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.