22.10.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Şifre Korumalı Bilgisayarlar Bile Hacklenebilir!

Şifre Korumalı Bilgisayarlar Bile Hacklenebilir!

Şifre Korumalı Bilgisayarlar Bile Hacklenebilir!

Sadece ve sadece 5 dolar fiyatındaki Raspberry Pi Zero ile korumalı bilgisayarlar bile hacklenebilir durumda.

Birtakım ekipler tarafından desteklenen ve fiyatı da yalnızca 5 dolar olan Raspberry Pi Zero ile istediklerinizi yapabilirsiniz. Hemen hemen her alanda kullanılabilen cihazı şimdi de hack işlerinde deniyorlar.

Sosyal ortamda bir kişinin oluşturduğu sisteme göre, sadece 5 dolar değerindeki bu ürün ve ücretsiz bir yazılım kullanarak şifre korumalı bilgisayarların hacklenebileceği ortaya çıkarıldı. Raspberry Pi Zero üzerine ücretsiz bir yazılım olan PoisonTap programını yükledikten sonra, bilgisayara takmanız durumunda tam 30 saniye sonra bilgisayar kullanılabilir hale geliyor. Zaten şifre korumasını geçmiş oluyorsunuz. Üstelik tarayıcınızı bypass ederseniz malware dahi kurabiliyorsunuz. Doğal olarak ta bilgisayardaki önemli verileri yok edebilirsiniz. Ancak bu meraklı sosyal mecradaki arkadaş olan Kamkar‘ın amacı hackerlara yol göstermek değil, kullanıcıları konu ile ilgili önlemler almaya zorlamak. Kamkar önlem olarak alınmasını tavsiye ettiği 5 madde var.

Şöyle ki ilk olarak; bilgisayarınızı uyku modu yerine hibernate modunda tutmalısınız. İkisi arasındaki fark ise birinde arka plan uygulamalarınız çalışır, hibernate modda ise arka planda uygulamalar durduruluyor. Yani korunmak için siz başında değilken bilgisayarınız çalışır durumda olmamalı.

İkinci olarak, bilgisayarınızın başında olmadığınız zamanlarda web tarayıcınızı kapatın. Keza uzaktan erişim sağlanabilir. Bir diğeri ise zaman zaman web tarayıcınızın cache dosyalarını silin. Ayrıca uyku modunda dahi tam disk şifreleme kullanmanız gerekmektedir. Ve son olarak ta USB portlarınızı kapalı tutun. Özellikle kullanım dışı iken kapalı tutmanızda fayda bulunmaktadır.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ