18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Booking’in Ardından Trivago ve Tripadvisor Siteleri De Kapanabilir!

Booking’in Ardından Trivago ve Tripadvisor Siteleri De Kapanabilir!

Booking’in Ardından Trivago ve Tripadvisor Siteleri De Kapanabilir!

TÜRSAB, bildiğiniz gibi Booking.com’u mahkeme kararı ile Türkiye üzerinde erişime kapattı. Aynı nedenlerden dolayı şimdi de Trivago ve Tripadvisor sitelerini de kapatabilir.

Bildiğiniz üzere Booking.com, geçtiğimiz günlerde Türkiye yasalarına uymadığı gerekçesi ile kapatılmıştı. Bu karar da TÜRSAB, yani Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin büyük rolü oldu. Daha sonradan ortaya çıkan detaylara göre Dünya Gazetesi, TÜRSAB’ın şimdi de online rezervasyon siteleri olan Trivago ve Tripadvisor için de aynı şeyi uygulayacaklarını belirtti. Hatta TÜRSAB Genel Sekreteri Sayın Çetin Gürcün de konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ve booking.com için alınan kararın emsal niteliğinde olduğundan bahsetti. Bu kararın benzer online siteler için de uygulanması gerekeceğini belirtti. Geçerli olan bu mahkeme kararını da trivago.com ve tripadvisor.com online rezervasyon sitelerine de gönderileceğini duyurmuş oldu.

Eğer trivago ve tripadvisor online siteleri de gerekli kurallara uymazsa Booking.com sitesinin yaşadığı sorunu yaşayacak. Sayın Çetin Gürcün, yaptığı açıklamaya şunları da ekledi. ““Booking.com dünyaca ünlü bir oluşumdur. Türkiye’de bu gücünü kullanarak otellerle sözleşme imzalamak için yüzde 50 komisyon ve belli sayıda oda kontenjanı gibi garantiler istiyordu. Bunun sonucunda elindeki odaları kullanarak en ucuz fiyatı gösterip düşük fiyat garantisi veriyordu. Rekabet Kurulu bu yönde bir ceza kesti ancak yeterli olmadı. Biz de meslek örgütü olarak bu konuda bir savaş başlattık. Bu tamamen kendi işletmecilerimizi korumaya yönelik bir girişim. İlk olarak algı oluşması amacıyla sadece booking.com için başvurduk. Çünkü dünya genelinde bilinen bir site. Ancak bu karardan sonra hepsi kendi üstüne düşeni yapacak, yapmak zorundadır.” dedi.

Bizler de aynı sorunu Trivago.com ve Tripadvisor.com online otel rezervasyon sitelerinin yaşayıp yaşamayacağını merak ediyoruz. Ancak merak edilen konu, bu tarz web sitelerinin Türkiye’deki turizm durumunu nasıl etkileyeceğidir. Bunu tahmin etmek zor ancak sitelerin de ne kadar bilinen ve büyük siteler oldukları ortada. Bundan sonraki süreçleri hep birlikte takip ediyor olacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ