19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Prezervatif artık tarih mi oluyor? Vasalgel nedir?

Prezervatif artık tarih mi oluyor? Vasalgel nedir?

Prezervatif artık tarih mi oluyor? Vasalgel nedir?

Prezervatif veya kondom,  aile planlaması için erkeklerin spermlerinin cinsel ilişki de partnerin vücuduna girmesini engelleyerek, dişide gebelik olmasını önlemek amacıyla çoğunlukla lastikten, poliüretan ve kauçuk maddelerinden yapılan fiziksel bir korunma aparatıdır.

Prezervatif veya kondom, kullanımı ile birçok cinsel hastalıktan korunmak ta mümkün. Eski Mısır’dan beri kullanılan bu yöntemin yerine şimdi başka yollar söz konusu.

Alternatif olarak yeni korunma yolu ise hormonal olmayan yöntemin ismi ise Vasalgel.

Vasalgel, Amerikan Parsemus Vakfı tarafından üretildi. Erkeğin lokal anestezi ile sperm kanallarının tıkanmasıdır. Polimerden yapılan bir madde sperm yolunu dolduruyor ve spermin döllenmesi engelleniyor.Testislere yada penise kesinlikle müdahele yok.  Bir kaç yıl etkisi devam edecek ve  son süresi bittiğinde ise kendi kendini yok edip, tekrar eski haline dönebiliyor. Yani kalıcı değil.

Prezervatif artık tarih mi oluyor? Vasalgel nedir? | Vasalgel nasıl yapılır?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu yöntemin 2018’den sonra ABD’de kullanıma başlayacağını söylüyor. Vasalgel’in Prezervatif veya kondom‘dan sonra FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylayacağı ilk erkek gebelik önleyici yol olması bekleniyor. Erkeklerin yüzde 50’si bu yöntemi kullanacağı tahmin ediliyor.

Spermlerin çıkışını engellerken, ağrı yada baskı damara yapmadığını ve yan etkisi de gözükmemiştir. Kalıcı kısırlık isteyen erkeklerin bu yolu seçebilecekleri şimdiden konuşulmaya başladı.

Bu yolla artık kadınlar da daha rahat nefes alabilecek. Doğum kontrol hapları ile yaşadıkları hormonsal problemler de artık son bulacağı bildiriliyor.

Burada sıkıntı, AIDS gibi ölümcül hastalıklardan nasıl koruyacağı. Bu yöntem cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı ise çaresiz. Penis’in çıplak haliyle bulaşması, bu yöntemin en büyük zaafı.

Prezervatif veya kondom’a alternatif yollar hala araştırılıyor!

Erkekler için doğum kontrol hapları şu an test aşamasında ve sperm kalitesini düşürüyor.

Yöntemlerin bir çoğu hormonal olarak denenmekte.

Endonezya’da ise spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini engelleyen hormonsuz hap üretmenin peşindeler. Orgazm anında boşalmayı engelleyici yöntemlerde halen araştırılıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ