DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ölümden sonra Saç ve tırnaklar uzar mı?

Ölümden sonra Saç ve tırnaklar uzar mı?

Meraklı sorular listesinde saç ve tırnakla alakalı en çok sorulan soru, Ölümden sonra Saç ve tırnaklar uzar mı?


Ölümden sonra Saç ve tırnaklar uzar mı?

Kutsal emanetler listesinde bulunan peygamberin saç ve sakal’ı bulunmakta. Bazı dinci hocaların peygamberin saçlarının mucizevi olarak uzadıklarını söylemektedir. Bir takipçimiz bize bu soruyu sordu. Bizde bilimsel olarak bu sorunun cevabını araştırdık ve kısaca vermeye çalıştık.

İşte size üzerinde düşünmesi bile insanın tüylerini ürpertecek bir soru: Bir kişinin ölümünden sonra saç ve tırnakları uzamayı sürdürürler mi?

Bu soruyu en kısa yoldan, “hayır,” diye yanıtlayabiliriz. Ancak gözlemlerinde çok ince eleyip sık dokumayan bir kişi için bu yanıt görünürde doğru olmayabilir, çünkü ölümden sonra insan bedeni su yitimine uğrar ve bu da derinin büzülüp küçülmesine neden olur.

New York Lenox Hill Hastanesi deri hastalıkları uzmanlarından Dr. Doris Day’a göre, derideki bu büzülme saç ve tırnakların daha önceleri derinin altında kalan bölümlerinin ortaya çıkmasına ve her ikisinin de eskisinden daha uzunmuş gibi görünmelerine neden olur. Ölü beden gittikçe küçülür yada eridikçe Saçlar ve Tırnaklar da boyutlar aynı kaldığı için sanki uzuyormuş gibi gözükebilir.

Tırnaklarda genel olarak günde yaklaşık 0,1 milimetrelik bir uzama olur. Ancak bunun için tırnakların glikoza-bedene güç veren basit bir şekere gereksinimleri vardır. “Ölen bir kişinin bedeninde artık glikoz üretilmediğinden, deri, saç ve tırnak hücreleri de işlevlerini göremezler ve yeni hücreler üretemezler,” diyor Day.

Ayrıca, ilk önceleri British Medical Journal olarak bilinen ve daha sonra kısaca The BMJ adıyla anılan dergide 2007 yılında yayımlanan bir araştırma da, saç ve tırnakların uzamasını yöneten ve ölümden sonra tümü de işlevini yitiren karmaşık bir hormonal düzenin söz konusu olduğuna işaret ediyor.

Gelgelelim, popüler kültür tüm bu verileri hiçe sayıp ölümden sonra saç ve tırnakların uzadığı yönündeki yanlışını sürdürüyor. Sözü edilen çalışmayı yürüten araştırmacılar Erich Maria Remarque’ın “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” adlı romanında baş kahramanın ölen arkadaşının tırnaklarının sarmal biçiminde uzayıp kıvrımlar oluşturduğu gibi bir düşünceye sahip olduğuna, “Birileri ölünce saç ve tırnakları üç gün boyunca uzayıp durur, ama o kişiyi telefonla arayanların bir anda yok olurlar,” diyerek bu işin şakasını yapmaya çalışan ABD’li güldürü sanatçısı ve TV sunucusu Johnny Carson’un bile bu yanılgıya düştüğüne dikkat çekiyorlar.


Organ nakli uzman doktorları ölüm sonrası saç ve tırnak uzaması hakkında ne diyor?

Öldükten sonra saç ve tırnaklarla ilgili herhangi bir ölçü tespit yapılmamış olması şaşırtıcı değildir. Çünkü genelde organ nakli sınıfına bu iki parça girmiyor. Fakat genede işin uzmanı bu konu hakkında daha farklı bilgiler veriyor.

Organ nakli ile ilgili uzman doktorlar, vücuttaki farklı hücrelerin farklı yaşam süreleri olduğunu söylüyor. Örneğin Kalp durduğu zaman, beyine oksijen gitmez ve glikoz takviyesi ile çalışan sinir hücreleri 3 ile 7 dakika arasında ölmeye başlar ve ölür.

Böbrek, Kalp, Karaciğer gibi organlar eğer öldükten sonra bağış yapılması onayı alındıktan sonra en fazla yarım saat içinde ölüm sonrası alınması gerekmekte. Alınan bu organında en fazla 6 saat içinde hastaya organ naklinin yapılması gerekmekte.

Fakat deri hücreleri normal hücrelerden daha uzun yaşadıkları için, ölüm sonrası 12 saat içinde nakil için alınabilirler.

Tırnaklar glikoz olmadan büyümez. Tırnağın dibindeki germinal matriks denilen bölgede yapılan hücreler yeni tırnak oluşumunu gerçekleştirir. Yani tırnağın uzaması için yeni tırnağın üretilip eski tırnağı yukarı doğru itmesi gerekir. Yaşayan insanlarda tırnakların uzaması böyledir. Ölüm gerçekleştiğinde ise glikoz tedarik biter ve yeni tırnak yapma durur. Böylece tırnak uzamaz.

Aynı durum Saçlar içinde geçerlidir. Saçların dibindeki foliküller saçın uzaması ile ilgili kaynaktır. Folikülün altında bulunan saç matriksi hücrelerinin çoğalarak saçın uzaması işini yaparlar. Bunu yaparken de enerji lazımdır ve o enerjiyi glikoz dan alır. Glikoz yanarak enerjiye çevrilir. Fakat oksijen olmadan o iş olmaz. Kalp oksijeni kan ile pompalayak gönderme işlemi, ölümle durduğu için artık bir enerji kaynağı yoktur. Yani öldükten sonra saç uzamaz yada  bilimsel olarak saçın uzamasını sağlayan hücrelerin bölünerek çoğalma işlemi son bulur.

Aslında uzama denen görüntünün, saç ve tırnakların değil, etrafındaki dokuların su kaybından olduğu için, çekilmesiyle daha da büyük gözükmesindendir.


Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.