17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Milli sporcumuz sualtında yürümede kendi rekorunu kırdı!

Milli sporcumuz sualtında yürümede kendi rekorunu kırdı!

Milli sporcumuz sualtında yürümede kendi rekorunu kırdı!

Milli sporcumuz Sertan Aydın,  tek nefesle dalıp 79,94 metre yürüme ile Guinnes Rekorlar Kitabı’nda sualtında en uzun yürüyen insandı. Sertan Aydın 4 Aralık 2016’da denediği yeni rekor denemesi ise 82,57 metreye çıkararak kendi rekorunu egale etti. Guinness Gözlemcisi ve Şahidi Levent Ucuzer bu rekoru kaydetti ve onay süresinin tahmini 10 hafta süreceğini belirtti.

Çanakkale’de yaşayan mesleği Veteriner olan Sertan Aydın, son 6 aydır bu rekor denemesi için çalışıyordu. Nihayetinde Çanakkale Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzunda yapılacak deneme için yetkililer çağrıldı. Guinnes’ten Gözlemci olarak Mahmut Sayın ve Levent Ucuzer hazır bulundu. Dalgıçlar bu anları tek tek kameraya kaydetti. Tek nefes alarak 2 dakika 15 saniye suyun dibinde kalan ve yürüyen Sertan Aydın, 82 metre 57 cm’lik bir yürüme mesafesine ulaştı.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu‘na bağlı ve milli sporcu olan Sertan Aydın, suyun altında tek nefes ile yürüme rekoruna sahip ABD’li Joseph Wilkie‘den bu ünvanı 19 Nisan 2015 tarihinde ondan almıştı.  ABD’li Joseph Wilkie 73.94  ile rekor yapmıştı. Ama milli sporcumuz 79 metre 94 cm ile fena bir şekilde egale etmişti. Şimdi ise kendi rekorunu egale eden  37 yaşındaki Sertan Aydın, rekor sonrası “Tüm Şehitlerimize Armağan Ediyorum” mesajıyla herkezi duygulandırdı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ