22.05.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Milli Savunma Sanayisinde Pardus Kullanılacak!

Milli Savunma Sanayisinde Pardus Kullanılacak!

Milli Savunma Sanayisinde Pardus Kullanılacak!

Geçtiğimiz günlerde HAVELSAN tarafından yapılan açıklama ile savunma sanayisinde yerli işletim sistemimiz olan Pardus‘un kullanılacağını ve bunun için çalışmaların başladığını duyurmuştu.

Pardus; Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Daha önceleri Pardus‘a bu destek verilmiyordu. Ancak şu anda TÜBİTAK tarafından aktif bir şekilde desteklenmekte ve geliştirilmektedir.

Daha da önemlisi ülkemizde yerli yazılımlara verilen önem son derece artmış duruma geldi. Yerli yazılımların daha da yaygın bir şekilde kullanılması istenmektedir. Önemli bir adım daha geçen aylarda atılmıştı. TÜBİTAK ve HAVELSAN arasında bir anlaşma imzalanmış. Anlaşma Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması yönündeydi. Anlaşma ilk meyvelerini nihayet vermeye başlayacak.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA’ya yaptığı açıklamada teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını, bu çözümler ile de dışa olan bağımlılığımızı azaltmaya çalışıyoruz. Ve yerli teknolojilerin yaygınlaştırılmasını istediklerini söylemiş.

Pardus Daha Güvenli Olacak

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı‘nda Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması için de çalışmaların başladığını belirten Atalay, Türkiye’nin kendi işletim sistemini kullanması güvenlik açısından da son derece hassas bir durum olacağını açıkladı.

milli-savunma-sanayisinde-pardus-kullanilacak |www.gelgez.net|

milli-savunma-sanayisinde-pardus-kullanilacak |www.gelgez.net|

Bu anlaşmanın dışında bir çok devlet kurumunda yerli işletim sistemi olarak Pardus’un kullanılmasına karar verilebilir. Ayrıca Pardus’a ek çözümler de geliştirilerek, dışa olan bağımlılığımızdan kurtulunabilir. Genel anlamda da bu bağımlılığın güvenlik açısından azaltılması gerekmektedir.

Son olarak anlaşmanın devamında bizi bekleyen yenilikler ile ilgili haberleri çok yakınlarda duyacağız gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ