17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Ulaştırma Bakanı Wikipedia’ya Çağrıda Bulundu: İçeriklerini Düzeltip Türkiye’ye Gel!

Ulaştırma Bakanı Wikipedia’ya Çağrıda Bulundu: İçeriklerini Düzeltip Türkiye’ye Gel!

Ulaştırma Bakanı Wikipedia’ya Çağrıda Bulundu: İçeriklerini Düzeltip Türkiye’ye Gel!

İnternet dünyasının ansiklopedisi olan Wikipedia‘nın geçen haftalarda Türkiye’nin teröre destek verdiği gibi bir algı yaratılmasının ardından ülkemizde erişimi kesilmişti. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da bunun düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Ve ülkemize gelip bir temsilci açmalarını, vergi vermelerini istediklerini söyledi.

Bildiğiniz gibi Wikipedia üzerinde Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak gösteren içerikler barındırması sebebi ile 29 Nisan itibariyle Türkiye’ye erişimi kapatılmıştı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan NTV canlı yayınına katıldı ve konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

“Öncelikli beklentimiz şu; hukuka uygun hareket etmeleri. Mahkeme kararını uygulamalarını kesinlikle istiyoruz ve Türkiye’nin bu karalama kampanyalarının bir parçası olmadığını özellikle yayınlarıyla teyit etmelerini istiyoruz. Daha da önemlisi Türkiye’de bir temsilcilik açmaları ve böylece bizim bir muhatabımızın burada olması ve bu muhatap çerçevesinde burada kuracakları bir şirket marifetiyle de vergi mevzuatımız çerçevesinde elde ettikleri kazançtan Türkiye’de uygun vergiyi vermelerini istiyoruz. Türkiye’de yaptıkları işlemlerden bir gelir elde ediyorlar ve hiçbir şekilde bu, vergilendirilmiyor. Türkiye’de vergi verebilir hale gelmelerini istiyoruz.”

Wikipedia, Erişim Engeli Kararına İtirazda Bulundu!

Ayrıca Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak gösterilmesinin yanlış bir hareket olduğunu, aynı zamanda bu hareketin dış ülkelerde hakkımızdaki algılarına zarar verdiğini söyleyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu durumun kendisini de çok rahatsız ettiğini belirterek sözlerine devam etti.

“Wikipedia’nın editörleri vardı. Editörler, yanlış bilgileri düzeltiyordu. Önce editörleri engellediler. Dolayısıyla biz doğru bilgileri gönderdik. Hem bizim gönderdiğimiz bilgileri koymadılar hem yanlış bilgileri kaldırmadılar. Böyle olunca mahkeme marifetiyle yasaklama kararı alındı ve yasaklama kararı uygulanıyor. Görüşmeleri devam ettiriyoruz. Tamam, şu an bir mahkeme var; ancak bu hatayı düzeltin, doğru bilgileri koyun ve biz de yayınlarınıza izin verelim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ