11.12.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Kişiliğiniz Kullandığınız Telefonunuzda Gizli

Kişiliğiniz Kullandığınız Telefonunuzda Gizli

Kişiliğiniz Kullandığınız Telefonunuzda Gizli

Bir üniversitenin de yer aldığı çalışmada Shaw ve ekibi kullanıcılar üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi.

kisiliginiz-kullandiginiz-telefonunuzda-gizli |www.gelgez.net|

kisiliginiz-kullandiginiz-telefonunuzda-gizli |www.gelgez.net|

Çalışma, iPhone ve Android cihaz kullanıcıları üzerinde yapıldı. İlk yapılan çalışmaya 240 kullanıcı katıldı. Amaç bu iki mobil işletim sisteminin kullanıcıları ile kişiliklerinin karşılaştırılması idi. Kullanıcılar kendilerine sorulan bir kaç kişilik sorusunu yanıtladı. İkinci çalışmada kullanıcı sayısı 530’a yükseldi. Ve kişilik özellikleri karşılaştırıldı.

Araştırmanın sonuçları gerçekten ilginizi çekecek. İlk yapılan testin sonucunda Android kullanıcılarının iPhone kullananlara göre daha dürüst, uyumlu, alçak gönüllü ve açık kişiler olarak algılandığı ortaya çıktı. Daha az dışa dönük insanlar olduğu da tespit edilmiş. İkinci yapılan çalışma sonucuna göre ise, ilk çalışmanın gerçeklerle örtüşmediği belirlenmiş. Bunlara göre de dürüstlük ve alçak gönüllülük Android kullanıcıları arasında daha yaygındı.

Çalışmadan çıkan diğer bir sonuç ise; kadınlar ile ilgili. Kadınların Android karşısında iPhone tercih etmelerinin, erkeklere göre iki kat daha fazla olduğuydu. İnsanların başkaları ile aynı ürünü kullanma özelikleri karşılaştırıldığında, Android kullanıcılarının diğer insanlar ile benzer ürün kullanmak istemedikleri ortaya çıkmış. Bir diğeri ise, yüksek statülü bir telefon kullanmanın iPhone kullanıcıları için daha önemli olduğu ortaya çıkmış.

Yapılan bu çalışmanın, akıllı telefon kullanıcılarının kişilik özellikleri arasındaki farkları belirlemek açısından önemli olduğu söyleniyor. Çalışmayı daha da ayrıntılar içine sokmanın mümkün olduğunu söyleyen Heather Shaw, bir çalışma daha yapılarak insanların indirmiş olduğu uygulamalar ile kişilerin özellikleri arasındaki farklar karşılaştırılabilir diyor. Shaw’ın söylediği bir şey gerçekten çok önemli bir ayrıntı. Telefonların, kişilerin birer sayısal sürümü haline gelmiş olması. Başka birinin telefonumuzu karıştırmasında duyduğumuz rahatsızlığın sebebi de bu olabilir. Telefonlar, bizimle ilgili bir çok özelliği açığa vuruyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ