18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Keşke Finlandiyalı olsak dedirten bir uygulama: Asgari vatandaşlık maaşı!

Keşke Finlandiyalı olsak dedirten bir uygulama: Asgari vatandaşlık maaşı!

Keşke Finlandiyalı olsak dedirten bir uygulama: Asgari vatandaşlık maaşı!

İlginç karar Finlandiya Hükümeti tarafından onaylandı ve başlangıç aşamasında rastgele seçilen aynı zamanda işsiz olan 2000 kişi seçildi. Bu kişilere 560 Avroluk bir destek verilip, “Asgari vatandaşlık maaş” altında geri alınmayacak.

Finlandiya, İsveç ve Norveç’e göre işsizlik daha yüksek. Finlandiya’da 2 milyon 413 bin iş gücü var. Bunların resmi olarak 213 bini işsiz gözüküyor. Hükümet bunun bir başlangıç olduğunu, sosyal refahın yükselmesi amaçlanıp, halkı fakirlik sınıfından çıkartmak.

Finlandiya’da bir kısa vadeli işler ön planda ve kimse kısa vadeli işi seçmediğinden işsizlik oranı yüksek. Hani ülkemizde ki mevsimlik işçi statüsü varya yada taşeron mantığı aynı işte. Fakat Devlet durumun farkında ve “Asgari vatandaşlık maaşı” özellikle işsizlerden başlayıp, düşük maaşlı işe girsede “Asgari vatandaşlık maaşı” kesilemeyecek. Yani en azından kısa vadeli işe girenin işten çıksada 560 avrosu her zaman hesabına yatacak. Aynı zamanda Sigorta hizmetlerinde de yararlanabilecek.

560 Avroluk destek olan “Asgari vatandaşlık maaşı” 2000 kişi üzerinde Pilot denemesi adına izlenecek.

Fikrin öncüsü KELA. Finlandiya‘nın SGK’sı. İşsizler için sosyal sigorta kurumu olan Kela’nın başlattığı pilot uygulamanın, işsizler için kısa dönemli işlerin giriş çıkışlarında sonuçlar görülecek.

Böylece İşsizlik rakamlarında bir düşüş sağlamayı düşündükleri açıklayan  KELA, eğer başarılı olursa tüm işsizleri hedef alacak.

Avrupa’da diğer ülkelerde de başlayacak!

Benzer uygulamayı 2016 Haziran’da referandum ile hayır diyen İsviçre dışında, diğer işsizlik oranı yüksek olan Hollanda ve İskoçya’da da başlayacak.

İsviçre’nin vatandaşlık maaşı tam bir pembe rüyaydı. Sivil toplum örgütünün önerdiği, yetişkinler için 2500 İsviçre Frangı (2500 dolar), çocuklar için ise 625 frank verilemesi düşünülüyordu. Ama referandum da hem İsviçre Devleti hemde siyasi partiler halkı hayır demesi için çok uğraştı ve kazandı da.

İskoçya’da Fife ve Glasgow şehirleri, Hollanda‘nın  Groningen, Tilburg, Utrecht ve Wageningen şehirlerinde benzer uygulama başlayacak.

Kanada’da benzer bir uygulama başlayacak!

Kanada’da Ontario bölgesinde yükselen işsizlikten dolayı, 2017 yılında burada da benzer bir uygulama başlayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ