21.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Kalitesiz spermin kaynağı genetik mi? Sperm kalitesi babadan mı geçer?

Kalitesiz spermin kaynağı genetik mi? Sperm kalitesi babadan mı geçer?

Sperm kalitesizliği çocuk sahibi olma hayali babanın en büyük kabusudur. Kalitesiz spermin nedenlerini araştıran bilim insanları genetik hastalık olup olmadığı konusunda araştırmaları devam ediyor. Bu yazımızda Kalitesiz spermin kaynağı genetik mi? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.


Kalitesiz spermin kaynağı genetik mi? Sperm kalitesi babadan mı geçer?

Human Reproduction adlı bilim dergisinde son zamanlarda erkekleri ilgilendiren bir araştırmaya imza attı. Yapılan araştırmada Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) tedavisi gören erkeklere bakıldı.

Erkek çocuklarında kalitesiz sperm, babalarına bakıldığında onlarında tedavi görmüş kalitesiz sperm sahibi olduğu görüldü. Normal yolla dünyaya gelen erkek çocuğu tıp kı babası gibi sperm sayısında problem yok.

Böylece zayıf ya da kalitesiz spermin kaynağı aslında genetik olduğuda görülmüş oldu. Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)  tedavide, kalitesiz baba spermlerinden içinde en kalitelisini seçip yumurtalığa bırakılıyor.İşte bu tedavi sonucu doğan erkek çocuklarını incelemeye alan araştırmacılar, aynı problemin çocukta da görüldüğü belirlendi.

Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)  tedavinin yapıldığı Belçika’daki, Brüksel Üniversitesi‘ndeki bir ekip 54 erkek çocuğu araştırmak için toplandı. ICSI tedavisi görmüş baba doğumlu  18 ila 22 arasında değişen 54 erkek. Aynı sayıda ve yaş aralığında normal yollarla doğan erkekler incelendi. Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)  ile doğan erkeklerin ,normal erkeklerin  sperm sayısı ve kalitesine göre yüzde 50 daha düşük olduğu gözüktü.


Erkek Çocuklar Sperm Kalitesini Babadan aldığı kanıtlandı

Brüksel Üniversitesi’ndeki bu araştırmanın en tepesindeki Profesör Andre Van Steirteghem, bu çalışmanın Dünya Tıp tarihine geçtiğini ve erkek çocukların sperm özelliklerini babadan aldıklarını yani genetik olduğunu ispatladıklarını açıkladı.Ayrıca Bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ