DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun!

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun!

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun!

Her iş yerinde sevilmeyen tipler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda iş arkadaşlıklarında sevilmemenin 7 ana başlık altında toplanıyor. Belki en yetenekli yada en çok çalışan belki de çok başarılısınız. Belki işveren tarafından çok sevilirsiniz  fakat bu özelliklerle işyerinde diğer kişilerle aranızın iyi olduğu anlamına gelmez. Eğer anlatacağımız bu pis 7’liden uzak durursanız, işyerindeki sivrilen kişi yada istenmeyen kişi asla olmassınız.

Peki Nedir bu pis 7’li?

1.Arkadan Bıçaklama!

İş arkadaşınızla yaşadığınız problemi, sorunları kendi aranızda çözmektense bir üst merciye başvurmak, gammazlama yada ihanet yada arkadan bıçaklama denmekte. Bazı çalışanlar bunu bilinçli yada bilinçsiz yapabilmekte. Eğer iş arkadaşınızsa önce onu uyarmanız gerekmekte. Sorunlar kişiler arasında çözülemediğinde bir üst akıldan fikir alınabilir. Böyle yapılmadığında gammazlanan kişi aldatıldığını hisseder ve iş ortamında adınız çıkar.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | İspiyonculuk yapıp iş arkadaşını zor durumda bırakmak

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | İspiyonculuk yapıp iş arkadaşını zor durumda bırakmak

2.Dedikodu yapmak

İşyerindeki çalışanların başlarına gelen maddi yada manevi olayları bilip, bunun etrafta dedikosunu yapmak kötü bir davranıştır. Eğer birileri hakkında dedikodu yaparsanız, en sonunda sizinde başınıza gelecektir. Başkasının özelini kimseyle paylaşmayın, size paylaşım için gelenleri ise susturursanız bu sizi daima üstün kılar.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | Dedikodu kötüdür.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | Dedikodu kötüdür.

3.Kokan yemekler getirmek

İşyerine dışardan getirdiğiniz yemeklerin kokusu, iş ortamını kokutur. Çalışan kişiler arasında bu davranışlarınızla veto yiyebilirsiniz.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | Ofise lahmacun getirmek en iyi örnek galiba.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | Ofise lahmacun getirmek en iyi örnek galiba.

4.Yalan söylemek!

Yalan her yerde kötüdür. İş ortamında aynı ortamı paylaştığınız yerde dürüst olmak daha mantıklı. Çünkü kapalı ortam olduğu ve evden daha çok burada geçirdiğinizi düşünürsek, yalanlar bir gün ortaya çıkar ve bu yalanların affedilmesi de olmayacaktır. Yalancı bir görüntüye sahip olmak, yeni bir imaja sahip olamassınız.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | Yalan Söylemek

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | Yalan Söylemek

5.Paranoyak olmayın!

Acaba birileri arkamdan bir iş yapacak, muhatap olmayayım, samimi görünmeyeyim yada uzak durayım demek sizi soyutlaştırır. Bu tipe girerseniz, ofis çalışma ortamı tıpkı hapishane ortamına döner. Diğer kişiler size uzaktan bakar ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzda etrafınızda kimse olmaz.

Endişeli, şüpheci ve kötümser durmayın ki insanlar sizle iletişime geçebilsin.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | Saklanmayın

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | Saklanmayın!

6.Dilinize dikkat edin!

Aldığınız eğitimle övünüp, burnu havalarda gezenler genelde sevilmez. Eğitimli olduğunuzu ikide bir gösterip, ben üniversiteyken diye cümleye başlamayın. Gereksiz ağız yuvarlamalarından kaçınız. Sade ve canlı konuşun.

İşinizi aynı ortamdaki kişilere karşı kötülemeyin. Aynı gemide olduğunuzu unutmayın. Çözüm odaklı bir davranış sergilediğinizde, diğer çalışanlar sizden vazgeçemeyecektir.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | Olduğunuz gibi görünün

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | Olduğunuz gibi görünün

7.Masanızdan uzaklaşın!

İşyerinde sinirlenmek normal bir durum olduğundan masa başında sabit kalmamak, kafa dağıtmak gerekir. Masadan ayrılarak, hem asabiyetten hemde kafa dağıtmış olacaksınız. Çevredeki kişilerlerle paylaşımlı olmanız size artı kazandıracaktır.

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7'liden uzak durun! | Masanızda kendinizi sabitlemeyin

İşyerinde sevilmek istiyorsanız pis 7’liden uzak durun! | Masanızda kendinizi sabitlemeyin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.