18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

IIS İçin Log Ayarları

IIS İçin Log Ayarları

IIS İçin Log Ayarları

IIS server uygulamasının açılımı Internet Information Services olarak açılmaktadır. IIS server, web sitemize yapılan soruları, cevaplamak için belli bir log dosyasında tutmaktadır. Örneğin; uygulamalarımızda ya da başka programlarda hataların loglamasını sağlarız. Çünkü ne için hata verdiğinden haberdar olmak isteriz. Buna bağlı olarak IIS server da gelen istekler doğrultusunda kendi loglarını tutmaktadır.

Log dosyası sayesinde web sayfamıza hangi ip ile, ne zaman, hangi metot ile ve hangi adrese gelindiğini loglar üzerinde görebiliriz. Bahsettiğimiz bu log kayıtlarını daha da ayrıntılı tutacak şekilde ayarlamamız mümkün olacaktır. Şimdi sizlere, log kayıtları için nasıl ayar yapılacağından bahsedeceğiz.

Öncelikle IIS manager arayüzünü açıyoruz. Log ayarını hangi web sitenize yapmak istiyorsanız ona tıklayıp, sağ taraftaki seçeneklerden Logging ikonuna tıklamalısınız. Bundan sonra açılan pencerede IIS sunucusunun log kayıtlarının nerede tutulduğunu öğreneceğiz. Log kayıtlarının tutulduğu yer, varsayılan olarak system dizininde, inetpub/logs/LogFiles klasöründe tutulmaktadır. Siz gözat diyerek dilerseniz değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikleri sol taraftaki web sitemizin üzerinden yapabiliriz. Yani bu ayarlamaları Default Web Site üzerinde yapabilirsiniz. Eğer bu ayarları uygularsanız, altındaki diğer web siteleri için de geçerli olacaktır.

Bunun haricinde günlük dosya aktarma bölümü de bulunmaktadır. Buradan da loglarınızı ne kadar zaman aralığında kayıt alınacağını belirleyebilirsiniz. Ve dilerseniz boyut kısaltması da verebilirsiniz. IIS sunucunuzun neleri log tutacağına karar vermek içinse, biçim kısmından gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Biçimin içerisindeki seçilecek alanları istediğimiz gibi belirleyebiliriz.

Log dosyamızda tutmamız gereken önemli alanlardan bahsedebiliriz. Öncelikle tarih – saat ayarından bahsedelim. Tarih ve saat ayarı IIS sunucusu logu için en önemli alandır. Çünkü web sitemize isteğin ne zaman geldiğini söyler. Bir diğer istemci ip adresidir. Bu ayar da web sitemize hangi ip üzerinden istek geldiğini göstermektedir. Sunucu ip adresi ayarı ise bize hangi ip adresinden istek geldiğini gösteren logtur. Bir diğer ayar ise sunucu bağlantı noktasıdır. Bu ayar da web sitemize hangi port üzerinden gelindiğini gösterir. Yöntem ayarı ise hangi yöntem ile IIS sunucumuza gelindiğini gösterir. URL kökü ise hangi web sayfamıza gelindiğini göstermektedir. Son olarak gönderilen bayt sayısı ise, web sitemiz üzerinden karşı tarafa ne kadar veri gönderildiğini belirtmektedir.

Eğer ayarlarınızı bu şekilde yapabilirseniz, işaretleyin ve tamam olarak kapatın. Böylece istediğimiz ayarlar ile log dosyamız, istediğimiz klasörün altında kayıt tutulmaktadır. IIS sunucumuzun takibini bu şekilde yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ