DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama

Sizler için bütün akıllı telefon kullanıcılarının telefonunda bulunması gereken 10 adet uygulamayı düzenledik. Hem IOS platformunda hem de Android platformunda ortak kullanılan bir çok uygulama bulunuyor. Ancak özellikle çok ve sık olarak kullanılanları bir araya toplamaya çalıştık.

Günümüzde akıllı telefon kullanıcıları; işten arda kalan zamanlarda telefonlarındaki uygulamalar ile zaman geçirmektedir. Buradaki kasıt, telefonumuzla haddinden fazla ilgileniyoruz değil. Çünkü artık uygulamalar günlük işlerimizi yapabilmek adına o kadar değerli hale geldi ki.

En basit, küçük işler için bile akıllı telefonlarımızda bir çok uygulama bulunduruyoruz. Hiç kendimize soruyor muyuz? Acaba düzenli kullanımda bize kaç tane uygulama gereklidir? İşte bu kısımda, işlerinizi ve hayatınızı daha da kolaylaştıracak ve akıllı telefonlarınız için olmazsa olmaz uygulamalar bulunmaktadır. Bu sayede kendimizi daha üretken hale getirebiliyoruz.

2017 yılının neredeyse son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde, neredeyse akıllı telefon kullanmayan kimse kalmadı. Bu sebeple bu seçtiğimiz 10 uygulamaya da kimse yabancı değil. Ancak yine de unutulmaması açısından sizlere sunmak istedik. Çünkü hala bu uygulamaların tümünü kullananların sayısı çok yüksek değildir.

Şunu da belirtmekte fayda bulunuyor. Sizler için bir araya getirdiğimiz bu akıllı telefon uygulamaları arasında müzik çalar, Facebook ya da internet tarayıcısı gibi uygulamalar bulunmamaktadır. Onları zaten eminiz hepiniz kullanmaktasınız. Zaten bu uygulamalar çoğu zaman hazır ve kurulu bir şekilde gelmektedir.

Uygulamalara geçmeden önce; hazır bu kadar akıllı telefondan bahsetmişken, kullanım oranları ile ilgili de bilgi vermekte fayda var diye düşünüyoruz.

Ülkemizde Akıllı Telefon Kullanım Oranları

Hepinizin bildiği gibi teknoloji her alanda ve tüm hızı ile gelişmektedir. Bunu en kolay anlamanın yolu ise çevremize göz attığımızda hemen hemen herkesin elinde görebileceğimiz akıllı telefonlar ile daha iyi anlayabiliyoruz. Aslında bir ülkenin teknolojiyi ne kadar sevdiğini ve merak duyduğunu en kolay kullanılan cep telefonları ile anlayabilirsiniz.

Bizim ülkemizde de durum bu şekildedir. Yalnız bizim ülkemizde teknolojiye olan ilginin büyük bir kısmı cep telefonları ile sınırlı kalmaktadır. Hepimiz görüyoruz ya da yapıyoruz bunu. Akıllı telefonların yeni bir modeli çıktığında, satın almak için adeta sıraya girip bekliyoruz. Dolayısıyla bu kadar rağbet olunca, şirketler de bunları anket sonuçlarına yansıtmak için sıraya giriyorlar.

Bu anketler ile hangi uygulamanın ne kadar kullanıldığı, hangi telefon modeli ve markasının daha çok sattığı gibi verilere ulaşılıyor. Hatta en çok hangi yaş aralığının telefon ve uygulamaları daha çok kullandığı bile belirleniyor.

Ünlü araştırma şirketlerinden olan TNS, Türkiye için bir rapor hazırlamıştır. Rapor gayet kapsamlı hazırlanmış. Şöyle ki; 43 ülke ve 38 bin kişinin kaydının bulunduğu, Türkiye adına da 776 kişinin katılmış olduğu bu araştırmada ülkemizin dünya üzerindeki sıralamasından tutun da, ülkemizde hangi yaş aralıklarının kullanım yaptığı ve hangi uygulamaların daha yoğun şekilde tercih edildiği gibi birçok sonuçlar elde edilmiştir.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de akıllı telefon kullanım oranı 2012 yılında % 13, 2013 yılında % 34 seviyelerine dayanmıştır. Şimdilerde ise yüzde 55  gibi bir seviyeye ulaşmış durumdadır. Düzenlenmiş olan her rapor sonucunda şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır. Akıllı telefon kullanım durumu ülkelerin gelir seviyelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. ABD, İngiltere ve Güney Kore bu ülkelere örnek olarak gösterilebilir.

Daha farklı bir araştırmaya göre de, artan telefon fiyatları nedeniyle ülkemizdeki akıllı telefon satışlarının düşeceği yönünde idi. Ancak böyle bir sonuca rastlanmadı. Bu seviye olduğu yerde sayıyor bile denemez. Öyle alışmışız ki en son çıkan modele sahip olmaya. En son teknolojiye mutlaka sahip oluruz.

Ülkemizde akıllı telefon kullanım oranı yüzde 60 seviyelerini bile neredeyse geçmektedir. Bu yüzdelik kısmın büyük tarafını erkekler oluşturmaktadır. Yaşlı olarak değerlendirilen kısım yaklaşık yüzde 13 gibi bir seviyede. Ayrıca ülkemizdeki akıllı telefon kullanıcıları, ortalama olarak 4 yılda bir telefon değiştirmektedir. Bu istatistiğin en çok görüldüğü yaş grubu ise 16 ile 21 yaş aralığıdır.

Akıllı Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama

1.Spotify

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Spotify

Öncelikle uygulama hem App Store üzerinde hem de Google Play üzerinde bulunmaktadır.Eğer hem sürekli müzik dinleyen biriyseniz, hem de yeni çıkan sanatçı, albüm ya da şarkıları takip ediyorsanız Spotify tam size göre bir uygulama olacaktır.

Uygulamanın Premium versiyonuna sahip olursanız, birçok ek özelliğe daha sahip olabilirsiniz. Örneğin; sizin için çevrimdışı dinleme özelliği de sunmaktadır. Bunun yanında Apple Music uygulaması da iPhone kullanıcıları tarafından kullanılabilir ancak şunu belirtelim ki; dünya üzerinde Spotify kadar başarılı olamamıştır.

2.Yelp

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Yelp

Yelp isimli uygulama hem App Store üzerinde hem de Google Play üzerinde bulunmaktadır. Bu uygulama ile çevrenizde olan restoranları bulabiliyorsunuz. Bunun haricinde, o restoranlar için yapılan kullanıcı yorumlarından faydalanabilir ve telefon numaralarına da ulaşabilirsiniz.

3.Slack

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Slack

Bu uygulamanın da öncelikle hem Google Play hem de App Store üzerinde bulunduğunu söyleyelim. Slack isimli uygulama sayesinde işlerinizi dilediğiniz gibi organize edebilirsiniz. Ayrıca diğer çalışma arkadaşlarınız ile de kolayca paylaşabilirsiniz.

4.Uber

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Uber

Uber isimli uygulamayı hepiniz oldukça fazla duymuşsunuzdur. Şirket planladığı gibi çok iyi bir yükselişe geçti uygulama sayesinde. Uber isimli uygulama App Store ve Google Play üzerinde bulunmaktadır. Bu uygulama ile bir yerden başka bir yere gitme eylemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Yaptığınız yolculuk sırasındaki detayları da rahatça görebiliyorsunuz.

5.Google Maps

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Google Maps

Uygulama hem Google Play hem de App Store üzerinde bulunmaktadır. iPhone kullanıcıları için harita uygulaması da gayet güzel ancak tercih edilebilirlik açısından Google Maps uygulamasını da öneriyoruz. Google Maps daha basit bir arayüzü içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca Google Play üzerinde Harita uygulaması bulunmamaktadır.

6.Reddit

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Reddit

Reddit uygulaması App Store ve Google Play üzerinde bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde haberlere bakabilir, eğlenebilir ve dilediğiniz bilgileri paylaşarak eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

7.Çalıştığınız Bankanın Mobil Uygulaması

Akıllı telefon kullanan herkesin kişisel banka uygulamalarını da kullanması gerekmektedir. Bu mobil banka uygulamaları her iki platform için de mevcuttur. Uygulamalar sayesinde finansal durumunuzun kontrolünü gerçekleştirebilir, gerekli olan ödemelerinizi yapabilir, havala ve eft işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

8.Twitter

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Twitter

Twitter uygulaması en popüler uygulamalardan birisidir. Ne kadar da olsa Facebook kadar bir popülariteye sahip olamamıştır. Hem App Store hem de Google Play üzerinde bulunan uygulama sayesinde, gündemi, haberleri takip etmenize yardımcı olacaktır. Günlük olarak eğlence amaçlı tweetler atarak ta kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

9.Instagram

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Instagram

Aslında bu uygulamayı bilmeyen ya da kullanmayan neredeyse yok gibi ama yine de bulunması gereken uygulamalar arasına yazmak istedik. Instagram uygulaması kullanış biçimi ile Snapchat uygulamasından daha farklıdır. Instagram üzerinde bütün gün dolaşabilir, farklı profilleri inceleyebilir ve dilediğinizce fotoğraf paylaşımında bulunabilirsiniz. Uygulama hem App Store hem de Google Play üzerinde bulunmaktadır.

10.Youtube

Her Telefonda Bulunması Gereken 10 Uygulama – Youtube

Youtube uygulamasını da hemen hemen tüm akıllı telefon kullanıcıları kullanıyor. Ancak yine de kullanmayan varsa diye onu da gerekli uygulamalar arasına koyduk. Youtube başarısını zaten kanıtlamış durumdadır. Artık yalnızca video paylaşım platformu değil istediğiniz içeriğe o anda ulaşmanızı da sağlamaktadır.

Sizler de telefonunuzda bu tip olmazsa olmaz uygulamalar bulunduruyorsanız, yoruma yazmanızı rica ederiz. Daha sonraki yazılarımızda o uygulamaları da ele alabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.