21.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Evde raf nasıl yapılır?

Evde raf nasıl yapılır?

Evde raf nasıl yapılır?

Raf yapmak, herkezin ihtiyaç duyacağı beceri ve matematik karışımı eğlenceli bir kendin yap konularından biridir.Raf yapmak için önce kağıt üstünde ölçümler ve nasıl yapacağınızla ilgili bir liste hazırlamalısınız.

Bir yapı markete gidip istediğiniz ölçüde raf ve raf için gerekli malzemeleri de alabilirsiniz.Şimdi size raf yapmanın kolay ve pratik yolunu anlatacağız.

Raf yapmak için gerekli malzemeler

  • 1 adet sunta yada ağaç raf
  • 2 adet L destek
  • Matkap
  • Terazi
  • Kurşun Kalem

Raf Nasıl Yapılır?

Hesaplarımızı yapmıştık ve rafların ölçülerini ayarladık. Yapı marketlerde istediğiniz ölçüde kestirme olanağınız var. Bunların raf olacağını yapı marketteki görevlilere söylediğinizde size gerekli malzemeleri verecektir.

Raflarımız hazır.Şimdi rafların destekleri için yapı marketteki modellere bakın.Size 2 destek yeterli gelecektir.Genelde bu destekler L şeklindedir. Yapı marketten aldığınız desteklerin duvara hangi vidaların olacağı hakkında bilgi alın ve bu vidalardan isteyin.

Şimdi Duvarımızın boş kısmını ele alalım. Eğer bir tane raf düzeni olacaksa istediğiniz yere yapın ama üst üste yada yan yana ve çapraz raf tipi olacaksa yeri ona göre belirlemeniz gerekir.

Evinizde terazi varsa bu size çok faydalı olacaktır.Bir kurşun kalem alın ve rafın oturacak kısmını duvarda terazi yardımıyla düzleştirdikten sonra çizin.(Alt fotoğrafta 1.adım)

Şimdi aldığınız L desteklerini düz çizginin altına koyun ve L desteğinin duvara vidalanacak deliklerinin yerlerini belirleyin.Bunu diğer destek içinde yapın.

Aldığınız rafların sunta kalınlığı  16 mm ise teknik olarak L destekleri  arasında 40 cm ile 60 cm arasında bir mesafe olmalı.18 mm ise 90 cm’ye kadar L destekleri arası boşluk bırakabilirsiniz. (Alt fotoğrafta 3.adım)

 

Raf yapmanın aşamaları

Raf yapmanın aşamaları

 

L desteklerin vidalama kısımlarını işaretlemiştik. Şimdi matkap yardımı ile delelim.(Üst fotoğrafta 3.adım)

L desteklerimizi duvara sabitleyelim. Ardından aldığımız rafları da küçük sunta vidaları ile L desteklerine sabitleyelim. (Üst fotoğrafta 4.adım)

Eğer bu raflara kitap koyacaksak biraz ağır olacak ve rafınız biraz esneyecektir. Bu yüzden ağır ürünler için ekstradan rafın ön kısmına bir ahşap parça kestirip takarsanız raf daha sağlam ve düz duracaktır.

 

Evde raf nasıl yapılır? | Ağır raflar için ek parça

Evde raf nasıl yapılır? | Ağır raflar için ek parça

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ